HaberlerAydın HaberleriRadyoloji teknisyenlerinin fiili hizmet zammı mağduriyetini giderildi

Radyoloji teknisyenlerinin fiili hizmet zammı mağduriyetini giderildi - Aydın Haberleri

Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, radyoloji teknisyenlerinin fiili hizmet zammı mağduriyetinin Sağlık-Sen'in girişimleri sonucu giderildiğini belirtti.

Radyoloji teknisyenlerinin fiili hizmet zammı mağduriyetini giderildi


Sağlık-Sen'in girişimleri sonucu radyoloji teknisyenlerinin fiili hizmet zammı mağduriyetlerinin giderildiğini kaydeden Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, '2008 yılı öncesi göreve başlayan radyoloji teknisyenlerine verilmeyen 360 güne 90 gün fiili hizmet zammını yargı yoluyla yeniden kazandık. Bilindiği üzere 5510 sayılı kanuna tabi olarak çalışıp fiili hizmet süresi zammından yararlanan röntgen teknisyenlerinin 360 gün için eklenen 90 günlük fiili hizmet süresinde kesintiler yapılmakta idi. Sağlık-Sen'in açtığı davayı değerlendiren Mahkeme, kararında ayrıca, 5510 Sayılı Kanun'un geçici 4. Maddesinde; Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce göreve başlayanların, fiili hizmet süresi zammı hakkındaki uygulamaların daha önceden yürürlükte olan 5434 Sayılı Kanun hükümleri uyarınca işlem yapılacağının hüküm altına alındığına vurgu yaptı. Bu kararla birlikte 5434 sayılı kanuna tabi olarak örneğin 20 yıllık çalışması olan bir röntgen teknisyeni, 4 yıla bir yıl (360 güne 90 gün) olarak verilen yıpranma payı sonucunda emekliliğe 5 yıl daha erken hak kazanmış olacak ve emekli ikramiyesi ve emekli maaşı da bu doğrultuda hesaplanacaktır' dedi.

Sağlık-Sen'in bu konuda üyelerine hukuki destek vereceğini kaydeden Karaer, şöyle konuştu: 'Bu durumda olan röntgen teknisyenlerinin aynı haktan faydalanmak için dava açmaları gerekmekle beraber kazandığımız bu dava diğer davalar için emsal teşkil edecektir. Bu süreçte, sendikamız dava açacak üyelerimize hukuki destek verecek, ayrıca genelin bu haktan faydalanması için SGK'ya başvurumuzu gerçekleştirdik. Bu hususta çalışmalarımız devam etmekte olup üyelerimiz bilgilendirilecektir'

SIRADAKİ HABER
}