Haberlerİzmir HaberleriFıtığa neştersiz tedavi

Fıtığa neştersiz tedavi - İzmir Haberleri

Ağrı tedavileriyle acil ameliyat olması gerekmeyen hastaları tedavi edebildiklerini söyleyen Beyin Cerrahı Op. Dr. Arif Sungu, 'Hastaların acil ameliyat olmaları gerekmiyorsa, öncelikle modern ve tamamlayıcı tıbbin cerrahi olmayan yöntemleri uygulanmalı' dedi.

Fıtığa neştersiz tedavi

Ameliyat edilecek fıtık hastalarının iyi seçilmesi gerektiğini belirten Özel Ata Sağlık Hastanesinde Beyin Cerrahı Op. Dr. Arif Sungu, hareketsiz yaşam ve özel araç kullanımı gibi nedenlerle artık bel, boyun, sırt ağrılarının çağın hastalıkları arasında yer aldığını söyledi. Bu bölgelerde oluşan ağrı, fıtık gibi rahatsızlıkların tedavisinde ameliyat seçeneğinin acil bir durum olmadığı sürece düşünülmemesi gerektiğini belirten Dr. Sungu, 'Hastanın boyun ve bel fıtığı modern tıbbın cerrahi olmayan yöntemleri ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ile tedavi edilmesi gerekiyor. Böylece hastalara psikolojik ve fiziki zarar verilmeyecektir. Hem hasta hem de hekimin mutlu olması sağlanacaktır' diye konuştu.
'Gerekli görüldüğünde mutlaka cerrahi tedavi yapılmalıdır' diyen Dr. Sungu, 'Cerrahi tedavi gereken yerde de alternatif tedavi adı altında hastaların duygularıyla da oynamamak lazım. Tetkik ve muayenelerde hastanın hangi tedaviye yanıt vereceğini hekim tecrübemizle karar veriyoruz. Hastanın acil tedaviye ihtiyacı varsa, direkt cerrahi tedavi yapıp geleneksel tedavilerle desteklemek lazım. Hasta sınırdaysa önce tamamlayıcı tedavileri deneyip, geçmiyorsa cerrahi seçeneği değerlendirilebilir. Hekimler olarak cerrahi tedavileri hastaları iyi seçerek yapmamız lazım. Endikasyonları doğru koymamız gerekiyor. Her boyun, bel fıtığına cerrahi yapmadan, modern tıbbin cerrahi olmayan yöntemleri, tamamlayıcı tedavi yöntemleriyle iyileştirme yoluna gidilmelidir' şeklinde konuştu.

Ağrıları donduran yöntem
Dr. Sungu, hastaya zarar vermeyen tamamlayıcı tedavi yöntemlerinin yaygın olarak kullanıldığını belirterek, şunları söyledi: 'Geleneksel ısıtma yöntemlerinin aksine kriyoplasti tedavisiyle uygulanmaktadır. Etkisi hastanın fiziki, genetik yapısı ve ağrı eşiğine bağlı. Hastanın 3-6 ay arasında şikayetleri azalabiliyor. Bir diğer yöntem de lazerli epiduroskopidir. Fleksible, yani ucu her yöne kıvrılabilen fiberoptik endoskop ile bel bölgesindeki anatomi ayrıntılı olarak görüntülenerek video-kamera sistemi ile değerlendirilir, fıtıklara lazer uygulanarak, onların küçülmeleri sağlanır, yapışıklıkların mekanik olarak temizlenmesi sağlanır, sinir sıkışmaları düzeltilir ve ilaç enjeksiyonları yapılarak dokuların fizyolojik sağlıklarına tam olarak kavuşmaları sağlanır.'

SIRADAKİ HABER
}