HaberlerManisa haberSalihli'de üreticilere zeytin budama eğitimi verildi

Salihli'de üreticilere zeytin budama eğitimi verildi - Manisa haber

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Köseli Mahallesindeki zeytin üreticilerine uygulamalı zeytin budama eğitimi verildi.

Salihli'de üreticilere zeytin budama eğitimi verildi

Salihli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Köseli Mahallesi'nde gerçekleştirilen uygulamalı zeytin budama eğitimine zeytin üreticileri ile zeytin bahçelerinde budama işi yapan vatandaşlar katıldı.
Bir hafta süren eğitimin, teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada yapıldığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Demir, teorik derslerde zeytinciliğin tarihi, zeytin ağacının özellikleri, zeytin çeşitleri, zeytinde hastalık ve zararlılar, zeytin hasadı ve depolaması ile ilgili bilgiler verilirken, uygulama kısmında ise zeytin bahçesinde budama yapılarak, budama yöntemleri ve en ideal budama şekillerinin anlatıldığını belirtti.
Demir, verdikleri eğitimlerle amaçlarının üreticilerin verimsiz dönemi mümkün olduğunca kısaltmalarına yardımcı olmak, büyüme ve meyve teşekkülünü dengelemek, ağacın dengeli verimli dönemini uzatmak, ağacın zayıflamasını ve erken yaşlanmasını önleyerek ekonomik anlamda kar etmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi.
Salihli bölgesindeki budama işleminin soğuk tehlikesinin geçtiği aylarda yapılması gerektiğini kaydeden Demir, bölgedeki zeytin ağaçlarının mart-nisan aylarında budanması gerektiğinin altını çizdi.

Salihli’de üreticilere zeytin budama eğitimi verildiSIRADAKİ HABER
}