HaberlerAydın HaberleriEfeler'de satranç turnuvası heyecanı başladı

Efeler'de satranç turnuvası heyecanı başladı - Aydın Haberleri

Efeler Belediyesi ve Aydın Lisesi Mezunları Derneği (ALMED) iş birliği ile düzenlenen 'ELO Satranç Turnuvası' başladı. İki gün sürecek olan turnuvaya 5 kategoride 218 sporcu katıldı.

Efeler'de satranç turnuvası heyecanı başladı

Efeler Belediyesi ile ALMED iş birliği ve Türkiye Spor Federasyonu (TSF) Aydın İl Temsilciliği ile Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün destekleri ile organize edilen 'ELO Satranç Turnuvası' Efeler Belediyesi Adnan Menderes Yaşam Merkezi'nde düzenlenen tören ile başladı. Efeler Belediye Başkan Yardımcısı Belgin Alpdoğan sporculara başarılar dileyip, ilk hamleyi yaparak başlattığı turnuva 7 Ocak Pazar günü saat: 17.30'da düzenlenecek olan ödül töreni ile sona erecek.
Gelişen ve popüler hale gelen satranç sporunun geniş kitlelere yayılması ve geleceğin başarılı Türk sporcularını destek olmak amacıyla düzenlenen turnuva öncesi konuşan Aydın Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Selma Böceklioğlu, turnuva öncesi alınan ücretlerin ihtiyaç sahibi öğrencilerin ihtiyaç sahipleri için alındığını belirtti. Böceklioğlu, 'Düzenlenen turnuvaya desteklerinden dolayı öncelikle Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan'a, Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Yusuf Kalın'a, Türkiye Spor Federasyonu Aydın İl Satranç Temsilcisi Mustafa Yavuz ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Turnuva öncesi aldığımız ücretler ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin burslarına katkı sağlayan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Yoğun katılımınız bizleri çok mutlu etti' dedi.
'Görme engelli genç sporcu dikkat çekti'
5 kategoride, 218 satranç sporcusunun katılımıyla başlayan turnuvada görme engelli satranç tutkunu 27 yaşındaki genç sporcu dikkatleri çekti. Görme engelliler için özel olarak hazırlanan düzenekte rakibini zorlayan Aziz Murat Cengiz, 'Görememek satranç oynamaya engel değil. Satranç bir zeka oyunudur, ben de ellerimi ve zihnimi kullanarak bu sporda ben de varım diyorum. Engelli olmak bir eksiklik olarak görülmemeli' dedi.

Türkiye Spor Federasyonu Aydın İl Satranç Temsilcisi Mustafa Yavuz, '5 kategoride düzenlediğimiz turnuvaya 218 kişi katılımda bulunmuştur. TSF satranç yarışmaları talimatları ve uygulama yönergeleriyle FIDE satranç kuralları geçerlidir. Turnuvamız iki gün devam edecek. İkinci gün saat 14.00 de başlayacak olan son tur sonrası ödül törenimiz olacak. Gerçekten çok güzel katılım var ve adeta ulusal turnuvaya dönüştü. Türkiye'de kendi içinde yarışan sporcularımız belli bir oyuna göre, kazandıkları puana göre Ulusal Kuvvet Derecesi(UKD) alır. ELO ise uluslararası bir derecelendirmedir. Türkiye dışındaki sporcuların gücünü ortaya koyar, onlar arasındaki bir sınıflandırmadır. Burada oynanan A kategorisindeki sonuçları Uluslararası Satranç Federasyonu(FIDE)'na göndereceğiz. Oradan da dereceleri gelecek. Yani bugün bura da Aydın da düzenlenen ilk ELO turnuvasını gerçekleştiriyoruz. Bölgemizin farklı illerinden gelen sporcularımız var. Üstelik üst düzey sporcular. Bu bizi çok mutlu etti. Aydın artık ulusal bir turnuva yapmaya hazır. Tüm katılımcılara ve bu turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' şeklinde konuştu.
Gün botu Efeler Belediyesi ikram aracından sporcu ve yakınlarına soğuk, sıcak ikramı yapılırken, ilk günün ikinci turu başlamadan önce de kavurmalı pilav ikramında bulunuldu.

Efeler’de satranç turnuvası heyecanı başladı

SIRADAKİ HABER
}