HaberlerGümüşhane HaberleriBursa'dan gelin geldi, İŞKUR desteğiyle pestil üretim tesisi kurdu

Bursa'dan gelin geldi, İŞKUR desteğiyle pestil üretim tesisi kurdu - Gümüşhane Haberleri

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Harmancık köyüne 14 yıl önceden Bursa'dan gelin gelen 2 çocuk annesi Aysel Şahinöz, İŞKUR'un engellilere yönelik sağladığı hibe desteğinden yararlanarak pestil üretim tesisi kurdu. Eşi ve kaynıyla birlikte pestil üreten Şahinöz, evinin geçimini buradan sağlıyor.

Bursa'dan gelin geldi, İŞKUR desteğiyle pestil üretim tesisi kurdu

Harmancık köyünde yaşayan görme engelli 34 yaşındaki Şahinöz, gelin geldiği köyde kayınvalidesi ve eşinden pestil yapımını öğrendi. İlk yıllarda el yordamıyla yaptıkları pestilleri satan Şahinöz ailesinin gelini Aysel Şahinöz, 2016 yılında girişimcilik belgesi alarak İŞKUR'un engellilere yönelik hibe desteğine müracaat etti. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan sağlanan kaynakla engellilere iş kurmaları için sağlanan destekten faydalanan Şahinöz, hibe olarak verilen 30 bin 200 lirayla pestil kurutma makinesi ve kalorifer sistemi aldı.
Elle üretim yaparken kendi yaptıkları binada İŞKUR'un desteğiyle makine alarak seri üretime geçen Şahinöz ailesi ayda 5 ton pestil üretim kapasitesine ulaştı.
İŞKUR'un hibe desteği ile kendisine büyük bir katkıda bulunduğunu belirten görme engelli 2 çocuk annesi Aysel Şahinöz, 'Makine ekipmanımı İŞKUR sayesinde aldım. Daha iyi ürün üretmeye başladım. Onların sayesinde fırın alarak pestilimi kuruttum. Çok memnunum. Çok büyük bir katkıda bulundu bana İŞKUR' dedi.

'Ayda 5 ton kadar üretim yapabiliyoruz'
Pestil, nuska, ballı da ürettiklerini kaydeden Şahinöz, talep oldukça üretim yaptıklarına değinerek, 'Ben, eşim ve kaynım çalışıyoruz. İşçi almayı düşünüyoruz ama şuan için yerimiz çok büyük değil. Üç kişi yeterli diyoruz. KOSGEB'e başvurmayı düşünüyoruz. Büyütebilirsek işçi almayı da düşünüyoruz. Ayda 5 ton kadar üretim yapabiliyoruz. Talep üzerine yaptığımız için ürettiğimizi teslim ediyoruz' diye konuştu.
Bursa'dan Gümüşhane'ye 14 yıl önce gelin geldiğini kaydeden Şahinöz, 'Ben pestil yapmasını bilmiyordum. Buraya geldiğimde öğrendim. 14 yıldır buradayım. Geldiğimde bu çevrede kayınvalidem ve eşim köy usulü yapıp pazarlarda satıyordular. Bizde işyeri yapalım dedik ve İŞKUR sayesinde makine ve ekipman aldık' ifadelerini kullandı.
Önceden pestilin kurutulma ihtiyacı olması nedeniyle sadece yaz aylarında üretim yapabildiklerini dile getiren Şahinöz, şuan İŞKUR sayesinde aldıkları fırın ve kalorifer kazanı sayesinde dört mevsim kurutma yapabildiklerini ifade etti.
Ortaokula giden 2 kız çocuğu olduğunu belirten Şahinöz, eşiyle birlikte kazandıkları gelirle çocuklarını okuttuklarını, ailelerinin geçimini buradan sağladıklarını sözlerine ekledi.

Gümüşhane'de 8 kişiye 220 bin lira hibe sağlandı
4857 sayılı İş Kanunu'nun 101. maddesi gereğince engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işveren veya işveren vekiline uygulanan idari para cezası nedeniyle tahsil edilen paralarla Gümüşhane genelinde 7 engelli ve 1 hükümlünün hazırladığı arıcılık, ahşap doğrama, pvc doğrama, hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, pestilcilik, bilgisayar ana kart onarımı projelerine yaklaşık 220 bin lira tutarında hibe desteği verildi.

Bursa’dan gelin geldi, İŞKUR desteğiyle pestil üretim tesisi kurdu

SIRADAKİ HABER
}