HaberlerAnkara HaberleriTESK Genel Başkanı Palandöken: 'Akaryakıt fiyatlarında indirim bekliyoruz'

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Akaryakıt fiyatlarında indirim bekliyoruz' - Ankara Haberleri

Son bir hafta içinde dolar kurunda ve Brent petrolün varil fiyatında hızlı bir düşüş görüldüğünü belirten Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Önümüzdeki günlerde benzin ve motorin fiyatlarında indirim yapılmasını bekliyoruz' dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Akaryakıt fiyatlarında indirim bekliyoruz'

Afrin operasyonundan önce 3,83'TL'ye kadar ulaşan Amerikan doları kurunun 3,76'a kadar düştüğünü açıklayan TESK Genel Başkanı Palandöken, 'Doların yanı sıra Brent petrolün uluslararası varil fiyatı da 73 dolardan 68-69 dolara kadar düştü. Finans uzmanları, Brent petrolün varil fiyatı ile dolar kurundaki düşüşün süreceğini belirtiyorlar. Buna göre benzin ve motorin grubunda yapılan indirim oranında fiyatların aşağı çekilmesi artık kaçınılmaz' diye konuştu.

'Akaryakıtta vergi oranları yüzde 10 indirilmeli'
Son 6 aydır enflasyon oranlarındaki artışta en büyük paylardan birinin ulaştırma grubundaki fiyat artışları olduğunun altını çizen Palandöken, 'Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon oranı beklentisini yüzde 7'den yüzde 7,9'a yükseltti. Akaryakıtın fiyatının artması demek, tüm mal ve hizmetlerin fiyatının artması demektir. Dolayısıyla enflasyon oranlarında kalıcı bir düşüş sağlanana kadar benzin ve motorinin vergisi 10 puan azaltılmalıdır. Böyle bir adım atılırsa ekonomide görülecek canlanmanın vergi gelirlerine olumlu etkisi akaryakıtta indirim yapılan ÖTV'den daha fazla olacaktır' şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}