HaberlerSamsun HaberleriOMÜ'den Akcagöz'ün iddialarına yanıt: 'Beyhude çabanın içinde'

OMÜ'den Akcagöz'ün iddialarına yanıt: 'Beyhude çabanın içinde' - Samsun Haberleri

OMÜ Rektörlüğü, CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz'ün üniversite ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Açıklamada, 'Akcagöz, beyhude bir çabanın içinde' denildi.

OMÜ'den Akcagöz'ün iddialarına yanıt: 'Beyhude çabanın içinde'

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörlüğü, yaptığı yazılı açıklama ile Cumhuriyet Halk PartisiSamsun İl Başkanı Tufan Akcagöz'ün üniversite ile ilgili yaptığı eleştirilere yanıt verdi. Akcagöz'ün iddialarına ayrı ayrı yanıt verilen açıklamada, "Ondokuz Mayıs Üniversitesi günlük siyasetin içinde de olmayacaktır. Günlük siyasetin içine çekmeye çalışanlar beyhude bir çabanın içinde olduklarını anlamalı" ifadelerine yer verildi.

Akcagöz'ün OMÜ Rektörlüğü ile ilgili herhangi bilgi-belge olmaksızın, eksik ya da yanlış bilgilendirmeye dayalı birtakım iddialar dile getirdiği belirtilen açıklamada, "Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması zarureti hasıl olmuştur" denildi.

HAYRETLE KARŞILAMAKTAYIZ

Akcagöz'ün Canik Başarı Üniversitesi öğrencilerine FETÖ'cü muamelesi yapıldığı iddiasıan yanıt verilen açıklamada, "Eylül 2016’da KHK kapsamında üniversitemize aktarılan 150 Mimarlık öğrencisinin ‘özel öğrenci’ statüsünde mevcut Mimarlık Fakültesi öğrenci sayısına eklenmesi ve 100 iç mimarlık öğrencisinin, henüz aktif bir bölümü ve öğretim üyesi kadrosu bulunmayan İç Mimarlık Bölümü eğitimine başlatılması nedeniyle, üniversitemiz Mimarlık Fakültesi'nde dört buçuk yıl önce eğitime başlandığından bugüne kadar yaşanan öğretim elemanı ihtiyacı had safhaya ulaşmıştır. Söz konusu tarihten sonra aktarılan öğrencilerin daha önce öğrenim gördüğü üniversitelerindeki duruma uyularak sadece geçiş dönemine özgü bir kereye mahsus olmak üzere, fakültemizde daha önce olmadığı şekilde proje dersinin her iki dönemde açılması sağlanarak mağdur olmalarının önüne geçilmiştir. Üniversitemizin tüm fakülte-bölümlerinde uygulandığı gibi, Bahar 2018 döneminden itibaren Mimari Tasarım ve İç Mimarlık proje dersleri ait oldukları dönemlerde açılmıştır. Hiçbir ayrım söz konusu olmadan bütün öğrencilerimiz için geçerli olan bu uygulamanın sadece kapatılan üniversitelerden gelen özel öğrenci statüsündeki öğrencilere uygulanıyormuş gibi gündeme getirilmesi anlaşılır bir durum değildir. Tüm derslerde birlikte eğitim verilmekte olup, alınan kararlar tüm öğrencileri kapsamaktadır. Açıklanan nedenlerle, eğitimin sorunsuz bir şekilde sürdürülebilmesi için büyük çaba harcanırken, basına yansıyan ve doğru olmayan bilgiler içeren bu suçlamaları hayretle ve büyük üzüntüyle karşılamaktayız" ifadelerine yer verildi.

MERKEZ HİZMET VERİYOR

Açıklamadai Ladik Akdağ Kış Sporları Merkezi'nin atıl bırakıldığına dair iddia da yalanlandı.

Açıklamada, "Üniversitemiz Ladik Akdağ Kış Sporları Merkezi başta Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olmak üzere diğer fakülte ve yüksekokulların lisans ve ön lisans programlarında yer alan kayak, vücut koordinasyon yetilerini geliştirme, kondisyon ve buna benzer derslerin uygulamalarının yürütülebileceği uygulama alanı oluşturulması amacıyla kurulmuştur. Anılan tesis faaliyete geçene kadar özellikle Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi söz konusu ihtiyacını zorunlu olarak Erzurum Palandöken Kayak Merkezi başta olmak üzere diğer kayak merkezlerinden karşılamıştır. Tesisimiz 2017 yılı Ocak ayı itibari ile hizmete açılmış, yeni açılmış olması nedeniyle yoğun kış şartlarında bir kısım zorunlu tadilatlar yapılmıştır. Tesisimizde tam zamanlı olarak 4 personel görev yapmaktadır. Ladik Akdağ Kış Sporları Merkezimizde Kamu Sosyal Tesisleri Tebliği kapsamında başta üniversitemiz mensupları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personellerine, üniversitemiz bünyesinde bulunan 88 öğrenci topluluğuna hizmet verilmektedir" denildi.

BİLİMLE UĞRAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

OMÜ Rektörlüğü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Ondokuz Mayıs Üniversitesi, gerçekleştirdiği tüm idari eylem ve işlemlerde adil, şeffaf, sorumlu ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını benimsemiştir. 43 yıllık geçmişi ile şehirle bütünleşmiş eğitim, bilimsel araştırma ve uluslararası seviyede şehrin marka değeri hâline gelmiştir. Times Higher Education (THE) 2018 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda yaklaşık 20 bin üniversitesinin bulunduğu dünyada ilk yüzde 5 içinde yer alarak, tarihinde ilk kez 'ilk 1000 üniversite” arasına girmeyi başaran, 2017 yılında TİM ve Ekonomi Bakanlığı'nın birlikte yaptığı değerlendirme sonucunda Eğitim İhracatı alanında Türkiye 2.’si olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, siyasetle değil bilimle uğraştığını ülke kamuoyuna göstermiştir, göstermeye de devam edecektir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkiye ve Türk milletinin sorunlarına ve sevinçlerine elbette duyarsız kalmayacaktır ancak günlük siyasetin içinde de olmayacaktır. Günlük siyasetin içine çekmeye çalışanlar beyhude bir çabanın içinde olduklarını anlamalıdırlar.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur."

SIRADAKİ HABER
}