HaberlerSamsun Haberleri Bu hastalık ihmale gelmez

Bu hastalık ihmale gelmez - Samsun Haberleri

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, 'Eklem kireçlenmeleri ihmale gelmez. Kalça ve diz bölgesinde yaşanan kireçlenmelerin tedavisi için cerrahi işlem gerektirebilir' dedi

 Bu hastalık ihmale gelmez

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İ. Hilmi Elmacıoğlu, eklem kireçlenmesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Doktor Elmacıoğlu, hayatı kolaylaştıran araç ve teknolojik aletlerin tüm vücudu olumsuz etkileyen hareketsizliğe neden olduğunu belirterek, bu durumun kemik sistemini baştan aşağıya vurduğunu söyledi.

BOL BOL SU İÇİN

Elmacıoğlu, eklem kireçlenmesinin, eklem kıkırdağının yapısının bozulması, aşınması, incelmesi ve kaybına neden olan önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydetti. Dr. Elmacıoğlu, “Eklem kıkırdağının altındaki kemik dokusunda değişiklikler sonucu kemikte büyümeler ve eklem kenarında çıkıntılar da oluşur. Bu durum eklemlerin normal yapısını bozarak, eklem hareketlerinde kısıtlanmaya ve ağrıya neden olur. Özellikle kalça ve diz bölgesinde yaşanan kireçlenmelerin tedavisi için cerrahi işlem gerekebilir. Bunun için de kişi mutlaka uzun süreli oturuşlardan kaçınmalı, kalça ve diz bölgesini kuvvetlendirici egzersizler yapmalı, bol bol su içmeli ve yürüyüş yapmalıdır. Bunlar kireçlenmeyi geciktirir. Fakat yürüyüş ve egzersiz yapmayan ve de ailesinde bu sağlık sorunu olanlar eklem kireçlenmesine daha erken yaşlarda yakalanır” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}