Haberler Yo-yo sendromu yaşıyor olabilirsiniz

Yo-yo sendromu yaşıyor olabilirsiniz

VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği'nden Dyt. Kübranur, 'Yo-yo sendromu varlığı, vücut ağırlık kaybını zorlaştırabilir, zamanla kilo almayı kolay, vermeyi zor hale getirir' dedi

 Yo-yo sendromu yaşıyor olabilirsiniz

VM Medical Park Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt. Kübranur, sürekli ve yanlış yapılan zayıflama programları sonucunda kaybedilen ağırlığı veya çok daha fazlasını geri kazanmaya yo-yo sendromu denildiğini belirtti. Yanlış uygulanan diyet programlarının vücut sağlığını olumsuz etkilediğini ve metabolizmanın deforme olduğunu kaydeden Ak, bu durumun obez ve obez olmayan bireylerde de ortaya çıkabileceğini belirtti.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME

Yo-Yo sendromuna neden olan faktörler hakkında bilgi veren Ak, “Düşük kalorili diyet programları, ani değişen psikolojik durum, zayıflama ilaçları ile laksatiflerin kullanımı, tek tip beslenme düzeni ve düzensiz egzersiz nedenler arasında yer alır. Obezitede diyet ve fiziksel aktivite ile birlikte sağlanan vücut ağırlığı kaybı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önler. Yo-yo sendromu varlığı, vücut ağırlık kaybını zorlaştırabilir, zamanla kilo almayı kolay, vermeyi zor hale getirir. Sizler de yanlış diyet programları ile kısa sürede kilo kaybetmek yerine yaşam tarzı haline getirebileceğiniz diyet programları ile kalıcı kilo vermeyi hedefleyiniz. Tek tip beslenmek yerine tüm besin gruplarını yeterli ve dengeli miktarda diyet programınızda bulundurunuz. Düzensiz egzersizlerden ziyade yaşam boyu sürdürebileceğiniz ve severek yaptığınız bir aktiviteyi hayatınıza katınız” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}