Haberlerİzmir HaberleriBuca Belediyesi Atatürk maskında tadilata başladı

Buca Belediyesi Atatürk maskında tadilata başladı - İzmir Haberleri

Buca Belediyesi tarafından Türkiye'nin en büyük ve en ihtişamlı Atatürk maskında bakım ve onarım çalışmaları başlatıldı.

Buca Belediyesi Atatürk maskında tadilata başladı

Buca'nın Yeşildere sırtlarından tüm İzmir'i kucaklayan Atatürk maskının, yağmur ve güneşin etkisiyle yıpranması üzerine harekete geçen Buca Belediyesi, bakım ve onarım çalışması başlattı. Türkiye'nin en büyük, dünyanınsa 10. büyük rölyef maskı olan Atatürk maskında yerinde inceleme yapan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, tadilat öncesinde, Atatürkçü Düşünce Derneği Buca Şubesi Başkanı Yılmaz Yıldız, CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ ve Muhtarlar Derneği Başkanı Serkan Dağdelen'e yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Başkan Piriştina, İzmir'in sembolü haline gelen Atatürk maskında yılların yorgunluğunun bulunduğunu dile getirerek, 'Bir takım yıpranmışlıklara uğramıştı. Biz önce geçici bazı tadilat ve bakım çalışmaları yaptık ancak görüldü ki kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyuluyor. Bugün startı verdik. 150 gün içerisinde tüm ihtişamı ve görkemi ile sağlıklı bir görünüme kavuşacak' dedi.

Çalışmalar için vinç kuruldu
42 metrelik Atatürk maskında Buca Belediyesi tarafından yürütülecek bakım ve onarım çalışmaları için kule vinç kuruldu. Çalışmalar kapsamında, maskın yıpranan ve kabaran yüzeyleri tespit edilerek heykeltıraş gözleminde sökümü gerçekleştirilecek. Çökmelerden kaynaklanan delikler kapatılacak ve mask yüzeyine yazılan yazılar ve zamanla oluşan yosunlar temizlenecek. Güvenlik sorunu oluşturan havalandırma delikleri kapatılarak kontrollü noktalara havalandırma delikleri oluşturulacak. Maskın bozulan siması heykeltıraş tarafından yenilenecek. Tüm yüzeyde dış hava şartlarından ve güneş ışınlarından korunmak için yalıtım ve sonrasında boyama çalışmaları yapılacak. Buca Belediyesi, maskın çevre aydınlatmasını da yenileyecek ve artıracak. İçerisinde bulunan çelik konstrüksiyonun bakımının da gerçekleştirileceği çalışmalar sırasında, maskın geniş kapısı kontrollü ve daha sağlam hale getirilecek.

Buca Belediyesi Atatürk maskında tadilata başladı

SIRADAKİ HABER
}