Haberlerİşçi cinayetlerine zemin hazırlanıyor

İşçi cinayetlerine zemin hazırlanıyor

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, yürürlüğe giren işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki düzenlemenin, işçi cinayetlerine zemin hazırladığını savundu

İşçi cinayetlerine zemin hazırlanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan "İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 21 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, yeni düzenlemenin yeni iş kazalarına ve işçi cinayetlerine zemin hazırladığını savundu.

DÜZENLEME YAPILMALI

Başkan Erkan, "Türkiye’nin en büyük sermaye örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı, 15 Mayıs'ta yapılan Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, 6331 sayılı yasada yer alan işçi sağlığı hizmetlerinin sermaye için yük olduğunu, maliyet artışı getirdiğini ve bu nedenle de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını hükümete kaldırttıklarını açıkladı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinde değişiklikler içeren söz konusu yönetmelik, bu açıklamadan 3 gün sonra yayımlandı. TTB olarak, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın çıkışı aşamasında, bu yasanın işçilerin sağlık ve güvenliklerini korumayacağını, aksine işverenlerin yükümlülüklerini azaltacağını, bu alanı düzenlemekten uzak olduğunu dile getirmiştik. Bu düzenleme işçi cinayetlerine de zemin hazırlar. Hükümeti meslek birliklerinin, sendikaların öneri ve görüşlerini dikkate alarak, gerekli düzenlemeleri yapmaya davet ediyoruz" dedi.

 

SIRADAKİ HABER
}