HaberlerABD'li Rahip Brunson davasında karar!

ABD'li Rahip Brunson davasında karar!

ABD'li Rahip Brunson'un tutukluluğunun devamına karar verildi.

ABD'li Rahip Brunson davasında karar!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den iadesini istediği ve terör örgütleri adına suç işlediği iddiasıyla yargılanan ABD’li Papaz Brunson’un davası 12 Ekim tarihine ertelendi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den iadesini istediği ve terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD uyruklu Papaz Andrew Craig Brunson’un yargılandığını davanın üçüncü duruşması tanıkların dinlenmesiyle devam ediyor. 

İzmir Şakran T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu Kampüsü'nde bulunan İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tanıklardan Murat C. 12-13 yıl önce Hristiyan olduğunu, Brunson'u görevli olduğu kilisede tanıdığını belirterek son 4-5 yıla kadar olumsuz bir durum sezmediğini belirterek, "4-5 yıl öncesine kadar Suriyeli Mehmet dediğimiz bir şahıs bir arkadaş vasıtasıyla bana Kürt kilisesi kurulduğunu ve orada ibadet edebileceğimizi söyledi. Gittim ve akıl almaz işler gördüm. Adamlar leşler üzerine dua ediyorlardı. Bir daha gitmedim. 'Böyle bir şey olur mu' dedim. Kilisede 3 kutsal kitabın üzerinde PKK'nın amblemlerini gördüm. Kilisede 'Nasıl olur böyle bir şey' diye düşündük. Gitmemeye karar verdik. Biz Türküz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Gerekli yerlere bu durumları yazdım" dedi. 

Mahkeme Başkanının "Leş kelimesinden kastınız PKK'mıydı?" sorusuna tanık Murat C, "Bunu bizzat duyduk. 'Onlar vatan için ölen şehitler. Dağdaki gerillalar' deniliyordu." yanıtını verdi.
Sanık Brunson ise tanığın mülteci toplantılarına hiç katılmadığını savunarak, iddiaları reddetti. 

SIRADAKİ HABER
}