HaberlerAnkara HaberleriDiyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Yanlış din algısı zamanla terör örgütlerini doğur

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Yanlış din algısı zamanla terör örgütlerini doğur - Ankara Haberleri

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sömürgeci ülkeler tarafından desteklenen, yanlış din algısıyla beslenen yapıların zamanla bir terör örgütüne dönüştürüldüğünü söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: 'Yanlış din algısı zamanla terör örgütlerini doğur

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sudan Alimleri Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Abdulhay Yusuf'u ve beraberindeki heyeti kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erbaş, Türkiye'de Sudanlıların ayrı bir yeri olduğunu belirtti.
Erbaş, iki ülkenin eğitim, diyanet, kültürel ve birçok farklı alanda işbirliği yapmasının önemini vurguladı. Kur'an ve sünnete dayalı bilginin daha çok insana ulaştırılmasının önemli olduğunu ifade eden Erbaş, dünyada yayılan yanlış din algısının, İslam'ın kabul etmediği bir takım yapılar oluşturduğunu, bu yapıların zamanla bir terör örgütüne dönüştürüldüğünü ve İslamofobiyi beslediğini kaydetti.
Küresel boyutta yaşanan din istismarına dikkat çeken Başkan Erbaş, şunları söyledi:
'Bu bazen DEAŞ, bazen Boko Haram, bazen Şebab, Türkiye'de FETÖ olarak karşımıza geliyor. Bütün bunların sebebi, birileri tarafından, özellikle sömürgeci ülkeler tarafından bu gençlerin desteklenmesi ve sürekli bir şekilde Müslümanların birbirleri ile büyük bir kavga içerisine düşürülmesi gibi bir arka plan var, böyle bir kötü niyet var. Biz Müslümanlar olarak bu kötü niyetli insanların planlarına engel olmalıyız. Bunun yolu da ilimden, irfandan, bilgiden, hikmetten geçiyor.'
'Erdoğan, İslam aleminin umudu'
Kabulden duyduğu memnuniyeti dile getiren Sudan Alimleri Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Abdulhay Yusuf, Başkan Erbaş'a teşekkür etti. Diyanet İşleri Başkanlığının din eğitimi alanındaki tecrübesinden, birikiminden faydalanmak istediklerini belirten Yusuf, 'Türkiye İslam alemini kucaklamış durumdadır. Biz de bu vesileyle burada bulunuyoruz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a hep dua ederiz. Çünkü onu İslam alemine umut olarak görüyoruz' dedi.
Yusuf, Sudan'daki din eğitimi ve dini televizyon yayınları hakkında Başkan Erbaş'a bilgi verdi. Kabulde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu da hazır bulundu.

SIRADAKİ HABER
}