HaberlerDenizlerin 'Piri' Samsun operasında

Denizlerin 'Piri' Samsun operasında

Dünyayı ilk kez haritalandıran, Osmanlının yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey'in hayatı SAMDOB sahnesinde 20 ekim cumartesi günü Samsunlularla buluşuyor

Denizlerin 'Piri' Samsun operasında

Dünya prömiyerinin 2014 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde yapıldığı "Piri Reis" adlı bale eseri 20 Ekim 2018 Cumartesi akşamı Samsunlu sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Müziklerinin Can Atilla'ya, koreografi ve librettosunun G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy'a ait olduğu bale eseri, Osmanlı Donanması Komutanı Piri Reis'in hayatını, görsel şölenle sahneye koyuyor.

YILIN EN İYİ BALESİ

Ödüllü koreograflar olan Ankara Devlet Opera ve Balesi Öğretmeni G.Armağan Davran ve Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı A. Volkan Ersoy 2013 yılında “Yılın En İyi Bale Yapımı” ve “Yılın En İyi Koreografı” ödüllerine layık görüldü. Başarılı yaratıcı kadrosunun yanı sıra, Piri Reis’in hayatını ele alan ilk ve tek eser olma özelliğine sahip “Piri Reis” balesi bu yönüyle de eşsiz bir konuya sahip. 2 perdeden oluşan “Piri Reis” balesinin ilk temsili 20 Ekim 2018 Cumartesi günü, ikinci temsili ise 22 Ekim 2018 Pazartesi akşamı saat 20:00'de Aydın Gün Sahnesi'nde gerçekleştirilecektir. Eserin biletleri SAMDOB gişe ve www.biletiva.com adresinde satışa sunulmuş olup, SAMDOB gişe hafta içi 10:00-18:00 saatleri arasında, temsil günleri temsil başlama saatine kadar açıktır.

 

SIRADAKİ HABER
}