HaberlerÇeltik, Meclis gündeminde

Çeltik, Meclis gündeminde

Çeltik ürününü TBMM Genel Kurulu'na taşıyan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Fındıkta oynadığınız oyunu çeltikte oynamayın' dedi

Çeltik, Meclis gündeminde

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TMO tarafından fiyatı açıklanmayan çeltiği TBMM Genel Kurulu’na taşıdı. Tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin "fahiş" biçimde arttığını ifaden eden Milletvekili Yaşar, çiftçinin bu sezonunda ürettiği ürünün büyük bölümünü elinden çıkarmasına rağmen borçlarını kapatarak yeni sezonun hazırlıklarına başlayamadığını, bu durumun 2019 yılındaki tarımsal ithalatı artıracağını belirtti.

ÜRETİCİ PERİŞAN OLDU

Yaşar, “TMO tarafından alımlar başlatılmazsa tarlasını sürecek çiftçi kalmayacak. Hükümet, yayımladığı ithalat kararı ile de çeltik üreticilerini perişan etmiştir. Toprak Mahsulleri Ofisi, 750 bin ton buğday ve mahlût, 700'er bin ton arpa ve mısır, 100 bin ton da pirinci hiç gümrük vergisi ödemeden yurda sokacak. Türkiye'nin çeltik rekoltesi yanlış tarım politikaları nedeniyle her geçen yıl azalıyor, bu durumun Türkiye’yi dışa bağımı hale getirecek” dedi. Yaşar, çiftçinin kara gün dostu olması gereken Toprak Mahsulleri Ofisi’ne çeltik için alım çağrısı yaptı.

CENAZE NAMAZI KILINIYOR

Milletvekili Yaşar, “Türkiye'de çeltik üretiminin yüzde 70-80'i Samsun bölgemizin Bafra ve Terme ilçelerinde üretiliyor. KİT Komisyonunda TMO'nun Değerli Genel Müdürü ve Tarım Bakanlığının yetkilileri gayet cesurane ‘Fiyatları 3.3 liradan açtık, isteyen istediği kadar ürünü teslim edebilir’ diyordu ama dün Bafra'da çiftçilerimizle yaptığımız görüşmede sadece borçları oranında kooperatiflerin alım yaptığını ve ürünlerinin depolarda olduğunu ifade ettiler. Tekrar etmek istiyorum: Fındıkta oynadığınız oyunu bari çeltikte oynamayın. Artık üreticilerimiz sırayla ürünlerinin cenaze namazı kılmaya başladılar; fındıkçılar fındığın cenaze namazını kıldılar. Hiç değilse çeltik üreticilerini mağdur etmeyin. Bugün market raflarında yerini alan Çin, Romanya, Tayland, Pakistan, İran pirinci yetmezmiş gibi çiftçinin can suyunu kesecek yeni bir ithalat kararı yayınlandı. Çeltiğe hak ettiği fiyatı vermek zorundasınız. Aksi takdirde Samsun’un can suyu olan çeltik tarımını bitireceksiniz!” şeklinde konuştu.





SIRADAKİ HABER
}