HaberlerHakim ve savcı sınavlarında 70 puan barajı geliyor

Hakim ve savcı sınavlarında 70 puan barajı geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 'Yargıda meslek öncesi eğitimle ilgili olarak çok önemli bir karar aşamasındayız. Kısa vadede hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı sınavında 70 puan barajını yeniden getirmeyi planlıyoruz' dedi.

Hakim ve savcı sınavlarında 70 puan barajı geliyor

 Adalet Bakanı Gül, Ankara Bölge  Adliye Mahkemesinde  hakim ve savcılar için gerçekleştirilen "Meslek İçi Eğitim Programı"nın açılışına katıldı.

Bugün itibariyle 11 merkezde faaliyet gösteren bölge adliyelerinin çok önem verdikleri ilk derece mahkemesi olduğunu belirten Gül, 2 yıl itibariyle faydasını hemen gördükleri, içtihatları ve kararlarıyla çok önemli bir mesafe alan bölge adliye mahkemelerinin başkan ve üyelerini, cumhuriyet savcılarını yürekten tebrik ettiğini söyledi. 

"5 BİN CİVARINDA YARGI MENSUBUNUN EĞİTİM ALMASINI PLANLIYORUZ" 

Darbe girişimi nedeniyle zorunlu olarak eğitimlerini yarıda bırakan veya hiç eğitimlerine başlamadan kürsüye giden yargı mensuplarının olduğunu ifade eden Gül, "İşte bugün 9 ayrı bölgemizde bu arkadaşlarımızı meslek içi eğitim almaları için bir araya topladık. Toplam 926 yargı mensubumuz Aralık ayı içinde bu programları tamamlamış olacak. Yine 2019'da da bu eğitimlere devam edeceğiz. 3 bini istinaf merkezlerinde olmak üzere toplam 5 bin civarında yargı mensubunun da önümüzdeki yıl benzer programlara dahil ederek eğitim almasını planlıyoruz" şeklinde konuştu.

 

"HAKİM VE SAVCI ADAYLIĞI SINAVINDA 70 PUAN BARAJINI GETİRMEYİ PLANLIYORUZ" 

Gül, bu konudaki temel yaklaşımlarının sürekli eğitim anlayışı olduğunu ifade ederek, hakim ve savcıların mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi, temelleri üniversitede atılan meslektaşlar arasındaki tecrübe paylaşımlarını ve meslek içi eğitimlerle sürdürülmesi gereken bir süreci çok anlamlı ve önemli bulduklarını kaydetti. Hukuk eğitiminin nitelik olarak güçlendirilmesi konusunda çok geniş bir mutabakat bulunduğunu anlatan Gül, "Ülkemizdeki hukuk eğitimlerinin niteliğini arttırmak, başta YÖK ve üniversiteler olmak üzere ilgili paydaşlarla işbirliğini arttırarak niteliği arttırmayı temel hedef olarak görüyoruz. Hukuk fakültesi mezunları için ön gördüğümüz bir devlet sınavı yine eğitimde kaliteyi teşvik edecek bir önlem olacaktır. Kontenjanları arttırarak adeta öğrenci değil müşteri gözüyle bakan, hukuk gibi hiçbir şekilde ihmal edilemeyecek bir eğitimin kalitesinin çıtasını yükseltmek zorundayız. İşte bu sınavında yine bir mesleğe başlamadan önce bir devlet sınavının yapılmasını önemli ve anlamlı buluyoruz. Yine yargıda meslek öncesi eğitimle ilgili olarak da çok önemli bir karar aşamasındayız. Kısa vadede hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında da 70 puan barajını yeniden getirmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.  

SIRADAKİ HABER
}