HaberlerBu nasıl ayak oyunu?

Bu nasıl ayak oyunu?

Türkiye Kamu Sen Samsun İl Temsilcisi Ahmet Keskin, kasım ayında 1,44 gerileyen enflasyon oranlarının kağıt üzerinde yapıldığını ve usülsüz olduğunu belirterek, 'Bizim hesaplamalarımıza göre enflasyon yüzde 25'lerde. Tam enflasyon farkı görüşmeleri öncesinde bu nasıl bir ayak oyunu?' dedi

Bu nasıl ayak oyunu?

Türkiye Kamu Sen Samsun İl Temsilcisi Ahmet Keskin, önümüzdeki ay hükümet ile memurlar arasında yapılacak enflasyon farkı görüşmeleri öncesinde, enflasyon oranlarının 1,44 gerilemesi 'ayak oyunu' olarak nitelendirdi. Keskin, "Neredeyse yüzde 10.41'lik erimeyi kimin karşılayacağını biz de merak ediyoruz. Şimdi bu oranlar böyle gösteriliyorsa zararımızı kimlerden talep edeceğiz?" ifadelerini kullandı.

MAAŞLAR YÜZDE 10.41 ERİDİ

Türkiye Kamu Sen'in yaptığı araştırmalarda enflasyon rakamlarının yüzde 25'lerde olduğunu kaydeden Keskin, "Bunun düşük gösterilmesinden anlaşılıyor ki talep ettiğimiz enflasyon farkını vermemenin peşindeler. Kendi maaşlarına zam yaparken enflasyonu hesaba katmadılar ama nedense memura, emekliye zam konuşulacakken bir düşme meydana getirdiler. Bu yüzden kendi kafalarına göre düzenlemeye çalışıyorlar. Bu ay asgari ücret görüşülecek, önümüzdeki ay da memurların enflasyon farkı gündeme gelecek. Bu kağıt üzerinde yapılan enflasyon oranları usülsüz. Yaptığımız araştırmalarda bir memurun enflasyon yüzünden yaklaşık 695 lira kaybımız var, bu da en düşük dereceli memur maaşında. Neredeyse yüzde 10.41'lik erimeyi kimin karşılayacağını biz de merak ediyoruz. Şimdi bu oranlar böyle gösteriliyorsa zararımızı kimlerden talep edeceğiz? Nasıl bir ayak oyunudur bunlar? Bir taraftan 'Memuru enflasyona ezdirmeyiz' diyorlardı ama yapmış oldukları icraate bakın. 15 gün önce sayın Cumhurbaşkanına bu konuyla ilgili mektup gönderdik. Talebimizi yineliyoruz, mevcut hükümetten enflasyon karşısında eriyen maaşlara çözüm bulunmasını istiyoruz" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}