HaberlerEmekli ne kadar zam alacak? Emekli maaşı ne kadar olacak?

Emekli ne kadar zam alacak? Emekli maaşı ne kadar olacak?

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi yeni yılla birlikte maaşlarına yansıyacak zammı merak ediyor. Enflasyon oranlarına bağlı olarak yeni zam oranları belli olacak. Ocak ayında yapılacak zam için geri sayım başladı. Peki, 2019 emekli maaşı zammı ne kadar olacak?

Emekli ne kadar zam alacak? Emekli maaşı ne kadar olacak?

Yeni yılla birlikte milyonlarca  emeklinin beklediği  maaş zamları da belli olacak.  SSK ve  Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yansıyacak zam tutarı enflasyon verilerine göre şekillenecek.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 

Emeklilerin ocak aynda alacakları zammın yüzde 10'u aşması bekleniyor. Yüzde 20.8'lik enflasyon tahminine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 10.65, memur emeklilerininki ise yüzde 11.15 olarak gerçekleşecek.

3 OCAK'TA AÇIKLANACAK

Şu ana kadar temmuz ve ağustos aylarının enflasyon verileri açıklandı, geriye 4 veri kaldı. Kesin zam oranı 3 Ocak 2019 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılı enflasyon verilerinin duyurulmasıyla ortaya çıkacak.


Sınır değişecek

Ocak'ta maaşlar artacağı için, tüm emeklilere her ay verilen  ek ödeme de zamlanacak. Halen maaşı bin 106 lira 12 kuruşun altında olanlara net aylıklarının yüzde 5'i, üstünde olanlara ise yüzde 4'ü oranında ek ödeme veriliyor. Ocak'ta bu sınır yükselecek. Şu ana kadar gerçekleşen verilere göre, bu sınır bin 229 lira 34 kuruşa çıkacak

SIRADAKİ HABER
}