HaberlerEpilepsi ile yaşamak

Epilepsi ile yaşamak

Liv Hospital Samsun Nöroloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, epilepsi ile nasıl yaşanılması gerektiğini ve tedavi yöntemlerini anlattı

Epilepsi ile yaşamak

Liv Hospital Samsun Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, 11 Şubat Epilepsi Günü dolayısıyla “Epilepsi ile Yaşamak” hakkında bilgi verdi. Akbaş, “Halk arasında "sara hastalığı" olarak da bilinen epilepsinin, beyin fonksiyonlarının kısa süren bozukluğu olduğunu ifade etti. Akbaş, “Beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılımı sonucunda ortaya çıkar. Epilepsi hastalığı, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1'ini etkiler” diye konuştu.

BİRÇOK NEDENİ VAR

Epilepsi nedenlerine değinen Akbaş, “Beyin hücreleri, elektriksel aktivitesiyle tüm vücuda mesaj gönderir. Beyinde elektriksel aktivite her daim devam eder. Beynin aktivitesindeki bozukluğa şu durumlar yol açabilir: İnme (felç), beyin enfeksiyonları (menenjit, ensefalit vb.), ciddi kafa travmaları, doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması vb. gibi sebepler sonucunda epilepsi nöbetleri ortaya çıkabilmektedir. Fakat çoğu vakada epilepsinin altta yatan sebebi kesin olarak ortaya konulamamaktadır. Diğer yandan bazı epilepsi hastalarının ailesinde de bu hastalığın bulunması epilepsinin kalıtsal bir yanının da olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

TEDAVİ NASIL OLUR?

Epilepsinin temel tedavisinin “Antiepileptikler” adı verilen ilaçlarla yapıldığını kaydeden Akbaş, “Bu ilaçlar epilepsi nöbetlerinin ortaya çıkmasını önlemeye yöneliktir. Tedavinin başarılı olabilmesi amacıyla bu ilaçların doktor kontrolünde düzenli kullanılması gerekir. Nöbet sayısında artış olursa, ilaç tedavisi başlandıktan sonrasında başka şikayetler ortaya çıkarsa, başka bir hastalık tanısı konulduysa ve tedavisine başlanıldıysa, gebelik durumu varsa veya gebe kalınması söz konusuysa bir uzmana başvurulmalıdır. Diğer bir tedavi seçeneği ise cerrahi tedavidir. Cerrahi tedaviye karar vermeden önce hastanın nöbetlerinin ilaç tedavisine dirençli olduğunun gösterilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

İŞTE YAPILMASI GEREKENLER

Epilepsi nöbeti geçiren birine nasıl yaklaşılması gerektiğine de dikkat çeken Akbaş, “Epilepsi nöbeti geçiren bir kişiyle karşılaşıldığında sırasıyla aşağıdakiler yapılmalıdır: 112 acil servis hattı aranmalı ve yardım istenmelidir. Hastanın çevresinde önlem alınmalı, zarar verebilecek şeylerden korunmalıdır, sıkı giysileri varsa giysileri gevşetilmeli (kravat, kemer gibi), gözlüğü varsa çıkartılmalıdır, başı yumuşak bir şekilde desteklenmelidir. Sabit ve rahat olacak şekilde kişiyi kasılmalarının olmadığı tarafına doğru yatırıp, tükürüğün dışarı akması sağlanmalıdır. Hastanın üzerinde epilepsi hastası olduğunu gösteren ve neler yapılması gerektiğini açıklayan bir hastalık kartı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Nöbetinin ne kadar devam ettiği takip edilmeli ve acil servis ekibine bildirilmelidir. Hastanın başında nöbeti tamamen geçene kadar beklenilmelidir. Epilepsi nöbeti geçiren bir kişiyse solunum veya kalp masajı yapılmasına gerek yoktur” dedi.

EPİLEPSİ VE SPOR

Epilepsi ve spor ilişkisine de değinen Akbaş, “Aşırı bedensel yorgunluk epilepsi nöbetlerini tetikleyebilir. Ancak çok hareketsiz bir yaşam şekli de pek çok hastalığı tetikler. Epilepsi hastalarının aileleri egzersiz sırasında nöbet oluşacağından endişe ederek, koruyucu bir tutumla aktivite kısıtlamasına gitmektedirler. Bu doğru bir davranış değildir. Spor yapılıp yapılamayacağı ve uygun spor dalının seçimi her bir hasta için özel olarak değerlendirilmelidir. Hekim ve antrenör iş birliğiyle uygun spor dalı saptanmalıdır. Epilepsi hastalarının da örneğin yürüyüş, yoga, kardiyo hareketleri ve satranç gibi yapabilecekleri pek çok spor dalları vardır” sözlerini kaydetti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 4 yaralı

1 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 4 yaralı

Samsun'daki kazadan acı haber!

2 Samsun'daki kazadan acı haber!

Samsun'da zincirleme kaza: 1 yaralı

3 Samsun'da zincirleme kaza: 1 yaralı

Muharrem İnce, Samsun'da cigoş oynadı

4 Muharrem İnce, Samsun'da cigoş oynadı

İsmet Taşdemir: 'Bu ligin oyunu bu'

5 İsmet Taşdemir: 'Bu ligin oyunu bu'

Samsun'da şüpheli ölüm

6 Samsun'da şüpheli ölüm

CANLI! Muharrem İnce, Samsun'da vatandaşlara sesleniyor

7 CANLI! Muharrem İnce, Samsun'da vatandaşlara sesleniyor

3 dakikada maçın kaderini değişirdi

8 3 dakikada maçın kaderini değişirdi

Samsun'da Cumhur İttifakı'nın kapsamı genişliyor

9 Samsun'da Cumhur İttifakı'nın kapsamı genişliyor

Efsane olmak böyle bir şey

10 Efsane olmak böyle bir şey


SIRADAKİ HABER
}