HaberlerYüzde 50 destek için başvurular başladı

Yüzde 50 destek için başvurular başladı

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, DOKAP kapsamında ahır-ağıl yapımı ve damızlık koç-teke alımı için yüzde 50 destek hibe başvurularının başladığını söyledi

Yüzde 50 destek için başvurular başladı

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, yüzde 50 hibe başvurularının 11 Mart’ta başladığını ve 19 Nisan’a kadar devam edeceğini ifade etti. Kırmacı, yatırımcıların damızlık koç-teke materyal alımları, yeni ahır/ağıl yapımı ile yeni ahır yapımında makine alet ve ekipman alımı konusundaki başvuruların kabul edileceğini dile getirdi.

143 YATIMCIMIZA ÖDEME

Kırmacı, “Yüzde 50 hibe desteği olarak yeni ahır/ağıl yapımı koç-teke alımı ve gübre sıyırıcı sistemi ve süt sağım makinesi alımı yatırımlarında, büyükbaş işletmelerinde anaç hayvan varlığı alt sınırı 5 baş ve üst sınır 50 baş, küçükbaş işletmelerinde ise alt sınırı 100 baş ve üst sınır 200 baş kapasiteli ahır ve ağıl yapımı olmalıdır. Yatırımcılar Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair güncel belgeyi mutlaka başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekmektedir. Bu limitlerin altında veya üstünde anaç varlığı olan yetiştiricilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvuru yapacak yatırımcılarda en az bir yıllık aktif işletme kaydı şart olduğu için, bu şartı sağlayan başka bir işletmenin kiralanması veya devir alınması yapılamayacak. Bugüne kadar yeni ahır/ağıl inşaatı yatırımını tamamlayan 78 yatırımcımıza 7.206.601 TL, damızlık koç teke boğa alımını gerçekleştiren 143 yatımcımıza 888 bin TL hibe desteği ödemesi gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}