HaberlerSamsunspor HaberleriSamsun'da Mart kapıdan baktırdı! Kar kalınlığı 20 cm

Samsun'da Mart kapıdan baktırdı! Kar kalınlığı 20 cm - Samsunspor Haberleri

Samsun'un Atakum ilçesinin yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Vatandaşlar bu durumu 'Mart kapıdan baktırdı, kazma kürek yaktırdı' diye yorumladı.

Samsun'da Mart kapıdan baktırdı! Kar kalınlığı 20 cm

Mart ayının sonlarına yaklaşırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden kar yağışı uyarıları gelmeye devam ediyor. Dün gece itibarinden Samsun’un yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı kartpostallık görüntüler oluşturdu.

KAR KALINLIĞI 20 CM

Dün akşam saatlerinde mevsim normallerinin altına düşen hava sıcaklığı sonrası Samsun'un Atakum ilçesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı şiddetli bir şekilde etkisini gösterdi. Atakum ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Erikli Mahallesi’nde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Yağışla birlikte mahalle beyaza bürünürken, Mart ayının sonlarında gerçekleşen yağış "Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır" özdeyişini akıllara getirdi. Ağaçlar, çatılar ve araçların üzeri beyaza büründü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre; 26 Mart Salı sabahına kadar, Samsun’un iç kesimleri ve yüksek rakımlı bölgelerde kuvvetli zirai don riski bulunmaktadır. Çiçeklenme dönemindeki badem, kayısı, erik vb. meyve, sebze ve fide yetiştiricileri ile serada üretim yapan çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilir” ifadelerinde bulunuldu.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}