HaberlerTürk Ocağı'nda 'Atsız' sohbeti

Türk Ocağı'nda 'Atsız' sohbeti

Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından sürdürülen 'Baykara Meclisi' sohbetlerinin bu haftaki konuğu Türk Dil Bilimcisi ve Yazar Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun oldu. Ercilasun, Nihal Atsız'ın yaşamı hakkında bilgi verdi

Türk Ocağı'nda 'Atsız' sohbeti

Türk Ocakları Samsun Şubesi'nin Dr. Fethi Tevetoğlu Konferans Salonu'nda gerçekleşen etkinliğe, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Türk Ocakları Samsun Şubesi Başkan Prof. Dr. Serkan Şen, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara, Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, Doç. Dr. Yetkin Bulut, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

ATSIZ OKUMAK İÇİN BEKLERDİK

Düzenlenen konferansta Nihal Atsız’ın fikir adamı olma vasfına ve hayatı boyunca çektiği çilelere değinen Ercilasun, Hüseyin Nihal Atsız’a dair anılarını da paylaştı. Ercilasun, “1972 yılında Alparslan Türkeş ile Nihal Atsız arasında ilişki kesiliyor. 1975’de ise Atsız, vefat ediyor. 1964 yılından vefatına kadar en uzun süreli çıkardığı dergi ‘Ötüken Dergisi’dir. Her ay sırf Atsız’ın yazısını okumak için beklerdik. 2-3 bin satardı. Şimdi ise Ötüken Yayınları, Atsız satıyor ve âdete, Atsız ile geçiniyor. Nihal Atsız’ın kaleme aldığı ‘Bozkurtların Ölümü’ kitabı 130. baskısına ulaştı. Atsız’ın ölümüne kadar 10 defa basıldı. ‘Ruh Adam’ ise 2-3 defa basılmıştı ve şimdi 60. basımı geçti. Kendi döneminde böyle birkaç bin kişiden ibaret olan Atsız, şimdi bu durumlara geldi” dedi. Konuşmaların ardından soru cevap şeklinde devam eden etkinliğin sonunda Türk Ocakları Samsun Şubesi Başkanı Prof. Dr. Serkan Şen tarafından Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’a plaket verildi. Ercilasun etkinlik sonunda ‘Atsız-Türkçülüğün Mistik Önderi’ isimli kitabını okuyucularına imzaladı.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}