HaberlerSamsun Haber: Açıkta süt satışının önüne geçilemez

Samsun Haber: Açıkta süt satışının önüne geçilemez

Samsun Haber: Sokak aralarında ve pazarlarda çiğ sütün satılmasını engelleyecek tebliği değerlendiren Bafra Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Güngör, 'Yürürlüğe girdi ancak açıkta süt satılmasının önüne geçeceğini düşünmüyorum, sahada uygulanması çok zor' dedi

Samsun Haber: Açıkta süt satışının önüne geçilemez

Samsun Haber: Artık sokak aralarında, pazarlarda süt satılamayacak. Çiğ sütün tüketiciye doğrudan ulaştıracak Çiğ Sütün Arzına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre, bakkal ve marketlerde belirli bir izin alındıktan sonra çiğ süt satışları yapılacak. Gelişmeyi değerlendiren Bafra Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halil Güngör, tebliğin sahada uygulanmasının zor olduğunu söyledi.

ÜRETİCİ BİRLİKLERİ ARACILIĞIYLA SATILSIN

Gelişmeyi “geç kalınmış” şeklinde yorumlayan Başkan Güngör, tebliğde bazı eksikliklerin olduğunu, bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti. Güngör, “Süt sadece açıkta veya sokakta satılmasın ayrıca sütün kalitesi de kontrol edilsin. Hangi işletmeden alındığı belli olsun, biz bunları istiyoruz. Sadece ‘sokakta süt satışını yasaklıyorum’ demekle pazardaki insanın önüne geçmek çok zor. Pazarlarda süt satan insanlar var, bunun denetimleri nasıl olacak? Yürürlüğe girdi ancak açıkta süt satılmasının önüne geçeceğini düşünmüyorum, sahada uygulanması çok zor. Tebliğe göre marketlerde, bakkallarda, alışveriş merkezlerinde de çiğ süt satılacak. Bu durum bizim için önemli bir adım değil. Tanınmış markalar ve üzerlerine vurulmuş etiketler var. Biz üretici birlikleri aracılığıyla sütün satılmasını istiyoruz. Ticari amaçla değil iyi işletmelerin sütleri piyasada satılmalı” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}