HaberlerSamsun haberSamsun'a tasarruflu konutlar

Samsun'a tasarruflu konutlar - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ısı yatılımı ve enerji verimliliğine sahip konut sayısının artırılmasının önemine dikkati çekerek, 'Samsun'da bu yöndeki çalışmaları daha da geliştireceğiz' dedi

Samsun'a tasarruflu konutlar

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Isı, Ses, Su ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Samsun İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Tüm Yönleriyle Yalıtım Semineri'ne katıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlenen ve AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağı ile çok sayıda davetlinin katıldığı seminerin açılış konuşmasını yapan İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile hayata geçirdikleri yönetmelikler ve uygulamalardan söz eden Pelesen, ısı, ses, su ve yangın yönetmeliklerin binalarda hayatı önem taşıdığına dikkat çekti.

BİNALARA ENERJİ KİMLİĞİ!

Pelesen, "Konutlarda ısı, su, ses ve yangın yalıtımları, hayati önem arz ediyor. Ama bu konuda kat etmemiz gereken daha çok yol var. Türkiye genelinde 20 milyon hane var. 15 milyon hanesi yalıtım konusunda yetersiz olup, 5 milyonu ise yıkılıp yeniden yapılmalı. Şu an ülke çapındaki binalarımızın yüzde 80’i, enerji kimlik belgesine göre F tipi statüde. Bunun en kötüsü C olmalı. Gelişmiş ülkelere oranla ülkemiz bu konuda geri durumda. Enerji verimliliği konusunda konutlarımızı iyileştirmeliyiz. Bu nedenle yeni binalarda enerji kimlik belgesinin yapım ruhsatı döneminde alınması gerekmektedir” diye konuştu. Enerji verimliliği ve yalıtım yönetmelikleri çalışmalarının ilk kez Başkan Mustafa Demir’in Bayındırlık ve İskan Bakanlığı döneminde başladığını ifade eden İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Pelesen, "Bu nedenle sayın Mustafa Demir'e teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

AKILCI VE KALICI ÇÖZÜMLER ŞART

Konutlarda yalıtımın ve enerji verimliliğinin önemine değinen Başkan Mustafa Demir ise yönetmeliklerin uygulanmasında ortaya çıkan sorunları farklı yöntemlerle çözmek zorunda olduklarını kaydetti. Başkan Demir, “İZODER rakamlarına göre 20 milyon haneden sadece 800 bininde enerji kimlik belgesi olması üzüntü vericidir. Bu rakamın en az 19 milyona çıkması lazım. Ancak bu seviyeye çıkmak için yönetmeliklerin kullanıcılara yüklediği ekstra maliyet problemi ortadan kalkmalıdır. Bu olduğu sürece enerji verimliliğinde başarılı olamayız. Bu sorunu yönetmelikleri yöneterek çözemeyiz. Maliyeti düşürerek veya ortadan kaldırarak, daha akılcı ve kalıcı çözüm üretmek zorundayız" şeklinde konuştu.

HEDEF, SIFIR TÜKETİMLİ BİNALAR

Yapı denetimi uygulamaları noktasında yaşanan sorunları mutlaka çözeceklerini de dile getiren Başkan Demir, "Sistemi en güzel şekilde işletirsek başarılı oluruz. İşi zora sokan nokta ise prosedürlerdir. Düzenleme yapmak başka bir şey, uygulamak bambaşka bir şeydir. Hayatımızı geçirdiğimiz yapıları insan hayatına, maksimum yaratılış fıtratına halel getirmeden uygun geliştirerek yapmak zorundayız. Sıfır maliyetli sıfır tüketimli binalara ulaşmak hedefimizdir" diye konuştu.SIRADAKİ HABER
}