HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da su zammına tepkiler dinmiyor

Samsun'da su zammına tepkiler dinmiyor - Samsun Haberleri

SASKİ Genel Müdürlüğü önünde toplanan Samsun Halkevi üyeleri yapılan su zammına tepki göstererek, 'Türkiye'de en ucuz su kullanan il ile Samsun arasında iki kattan fazla fark var. Bu karar geri çekilmelidir' dedi

Samsun'da su zammına tepkiler dinmiyor

Geçtiğimiz hafta Samsun’da SASKİ Genel Kurulu’nda alınan suyun tonuna yapılan yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 ve aylık TÜFE rakamına göre zam maddesi kabulü sonrası, tepkiler dinmiyor. Atakum ilçesinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü önünde toplanan Samsun Halkevi üyeleri duruma tepki göstererek, basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında polis çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

HALKA YALAN SÖYLÜYORLAR

Ellerinde ‘Su haktır, satılamaz’, ‘Krizin faturasını halk ödemeyecek’, ‘Zamlar geri çekilsin’ dövizleri ile SASKİ Genel Müdürlüğü önünde toplanan Samsun Halkevi üyeleri yapılan su zammına tepki gösterdi. Grup adına açıklamada bulunan Emine Kandemir, bir yıl içerisinde su faturalarında yüzde 50’lere varan artışların görülebileceğini ifade etti. Kandemir, “Seçimlerden önce suya yapılan yüzde 15’lik indirimi seçim malzemesi yapanlar, seçim sonrası bu zamla gönül belediyeciliği söyleminin aldatmaca olduğunu kanıtlamıştır. SASKİ’nin 4,5 milyon liralık zararı seçimden önceki indirimi bağlayarak, bu zararı halka ödetmek istemektedir. Ekonomik krizle birlikte milyonlarca insan evini geçindirememekte ve işsizlik artmaktadır. En ucuz suyun Samsun’da olduğunu belirten yetkililer halka açıkça yalan söylemektedir. Türkiye’de en ucuz su kullanan il ile Samsun arasında 2 kattan fazla fark vardır. Su temel ihtiyaç maddesidir ve haktır. Bu karar geri çekilmelidir” ifadelerinde bulundu.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}