HaberlerSamsun HaberleriBakan Çavuşoğlu'ndan Samsun hatırası

Bakan Çavuşoğlu'ndan Samsun hatırası - Samsun Haberleri

11. Büyükelçiler Konferansı'na katılmak üzere Samsun'a gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, beraberindeki 110 büyükelçi ile Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak için Samsun'a geldiği temsili 'Bandırma Vapuru Müzesi'ni gezdi ve Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Bakan Çavuşoğlu'ndan Samsun hatırası

Milli Mücadele'nin 100. yılı kapsamında Samsun'un ev sahipliğinde düzenlenecek olan '11. Büyükelçiler Konferansı'na katılmak üzere havayoluyla Samsun-Çarşamba Havalimanına inen Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyet, havaalanının ardından Bandırma Vapuru Müzesini ziyaret etti.

Vapuru ve içindeki müzeyi gezen Çavuşoğlu ve büyükelçiler ardından Atatürk Anıtı'ndaki törene katıldı.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan Bakan Çavuşoğlu, anı defterini imzaladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından toplu fotoğraf çekimiyle anıttaki tören sona erdi.

ANIT DEFTERİ'NE YAZDIKLARINI PAYLAŞTI

Çavuşoğlu, ardından Anıt Defteri'ni imzaladı. Buraya yazdıklarını paylaşan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Dışişleri Bakanlığı olarak 11. Büyükelçiler Konferansı'mızın son gününde, dünyanın dört bir yanında görevli büyükelçilerimizle bundan tam bir asır önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının İstiklal Mücadelesi'nin meşalesini yaktıkları noktada bulunmaktan ve kentin simgesi konumundaki Atatürk Anıtı'nı ziyaret etmekten kıvanç duyuyoruz. Aziz milletimiz tarihin her döneminde olduğu gibi bağımsızlığından ödün vermeyeceğini ve kendi iradesinin üzerinde bir irade tanımayacağını, Samsun'da 19 Mayıs 1919'da başlayan ve Cumhuriyetimizin ilanıyla taçlanan yolculukta tüm dünyaya duyurmuştur. Aradan geçen 100 yılın ardından Türkiye bugün 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesi doğrultusunda artan imkan ve kabiliyetleriyle insani bir dış politika takip etmekte ve tüm dünyada itibarını her geçen gün arttırmaktadır. Milli Mücadele'nin 100. yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi 2023 hedeflerine ve ötesine taşımak için aziz milletimizden aldığımız güçle kararlı biçimde çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımız ve bayrağımız uğruna canlarını feda eden tüm kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz."

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonraSamsun Valiliğini ziyaret etti. Valilik Şeref Defteri'ni de imzalayan Çavuşoğlu, Vali Osman Kaymak ile bir süre görüştü. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Bakan ve beraberindekiler daha sonra ziyaret için Samsun Büyükşehir Belediyesine geçti. Büyükelçiler ise Samsun Kent Müzesi'ni ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki heyete ayrıca Vali Osman Kaymak, AK Parti Samsun Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan, Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu ve Samsun protokolü hazır bulundu.

SIRADAKİ HABER
}