HaberlerSamsun HaberleriSamsun'un yöresel lezzetleri dünyaya tanıtılacak

Samsun'un yöresel lezzetleri dünyaya tanıtılacak - Samsun Haberleri

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, 'Samsun'un yöresel lezzetleri ve ürünleri, 'Anadolu'dan Dünya'ya' temasıyla uluslararası zirvede tanıtılacak' dedi

Samsun'un yöresel lezzetleri dünyaya tanıtılacak

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Samsun’un yöresel lezzetleri ve ürünleri, ‘Anadolu’dan Dünya’ya’ temasıyla uluslararası zirvede tanıtılacak” dedi

Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek yöresel lezzetler ve ürünler “Anadolu’dan Dünya’ya” temasıyla uluslararası zirvede buluşacak. 19-20-21 Eylül tarihleri arasında Ankara ATO Congresium’ da düzenlenecek zirvede Samsun da yerini alacak. Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, “Ürünlerimizi hem ulusal hem de uluslararası boyutta tanıtma fırsatı bulacağız” diye konuştu.

FAYDA SAĞLAYACAK

Başkan Çakır, zirveye katılımla Türkiye’nin ve Samsun’un coğrafi işaretli ürünlerinin ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması ve ticarileştirilmesinin amaçlandığını söyledi. Başkan Çakır, “Coğrafi işaret, o ürünün o yöreye ait olduğunu tescilleyen bir belge. Coğrafi işaretli ürünlerin ticaret hacmi dünyada 200 milyar doları aşıyor. Tüketiciler standart ürünlerden ziyade artık ayırt edici özelliklere sahip yerel ürünleri de tercih ediyor. Bu zirve, ürünlerimizin dünya çapında tanınmasına ve değerinin artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda da üreticimizin korunmasına fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

ZİRVEYE ÇIKACAK

Başkan Çakır sözlerini şöyle sürdürdü: “Samsun’ un 9 coğrafi işaret tescilli ürünü var. Samsun Simit’i, Bafra Pidesi, Nokulu, Zembili, Vezirköprü Semaveri, Samsun Kaz Tiridi, Çarşamba Pidesi, Terme Pidesi ve Yakakent Mantısı. Bafra Kaymaklı Lokumu ve çalışmalarını; borsa olarak yürüttüğümüz Çakallı Menemeni ise tescil aşamasında olan ürünlerimiz. Samsun coğrafi ürünleri ile uluslararası pazarda da zirveye çıkacak. Samsun Borsa ve odaları olarak ürünlerimizi zirvede sergileyeceğiz, katılımcılara ikram edeceğiz. Ankara’ da yaşayan Samsunluların ve Samsunlu iş insanlarının özellikle zirveye ilgi göstermesini bekliyorum.”

 

 

SIRADAKİ HABER
}