HaberlerÖzel Mutlu Bakım Merkezi 8. yılını kutladı

Özel Mutlu Bakım Merkezi 8. yılını kutladı

Özel Mutlu Bakım Merkezi, uzman ve deneyimli kadrosuyla 8. yılını kutladı    

Özel Mutlu Bakım Merkezi 8. yılını kutladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Özel Mutlu Bakım Merkezi, Atakum İncesu Yalı Mahallesi’nde Samsun’un ilk ‘erişilebilirlik belgesini’ alarak engellilere hizmetindeki kaliteyi üst sıralara çıkarmayı başardı. Karadeniz’in örnek kurumu olarak gösterilen bakım merkezi; ruhsal engelliler ile yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları olan bireylere 7/24 profesyonel sağlık ve bakım hizmeti veriyor.

PROFESYONEL HİZMETİN ADRESİ

Hastalarına huzurlu bir ortamda hizmet vermekten gurur duyduklarını ifade eden Özel Mutlu Bakım Merkezi Kurucu Müdürü Gamze Çakır, “2012 yılında eşimle beraber bakım merkezimizi açtık ve yeni binamızda hizmet vermeye devam ediyoruz. 2 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 6 hemşire, toplam 44 çalışanla hizmet veriyoruz” dedi.

ENGELLİLER HAYATIN İÇİNDE

Gamze Çakır, “Haftanın 4 günü müzik atölyemizde Türk halk müziği, bağlama derslerimiz, aynı zamanda el sanatları atölyemizde ise geri dönüşüm projemiz, bahçemizde ağaç ve sebze yetiştirme seramız ile hastalarımız zamanlarını kaliteli hobileriyle geçirmiş oluyor. Toplumdan dışlanmış engellerimizi, tam tersine toplumun tam ortasına konumlandırmak istiyoruz. En çok gezi faaliyetlerinden keyif alıyorlar. Her hafta sonu yapılan gezilerimizden çok keyif alıyorlar.  Biz hastalarımıza gerçekten mutluluk vermeye çalışıyoruz. Sağlık da önemli ama mutluluk sağlığı da getiriyor” diye konuştu.

ÖZEL ODALAR

Özel Mutlu Bakım Merkezi Kurucu Müdürü Gamze ÇAKIR , “Bazı odalarımızı, özel odalar olarak ayırdık. Hastanın kendi eşyalarını dahi getirebilme imkânı sunuyoruz. Anılarını getirmeyi ve yaşatmayı hedefledik. Birey odaklı hizmet kapsamında onlardan da dönüş alarak neyi sevdiğini, sevmediğini görebiliyoruz. Biz engelli hastalara bakıyoruz. Bizi huzurevlerinden ayıran şey, huzurevlerine girerken sağlıklı olduğuna dair rapor istenir. Raporda, hayatını kendi devam edebiliyor, yemeğini yiyebiliyor gibi etkenler belirtilir. Bizde de tam tersi istenir. Birisinin bakımına muhtaç olanlar bize gelebiliyor. Temelde 2 ayrı yapı var. Devlet ve özel olarak. Kuruma kabulü için 3 karar var. Bunlar; vasi kararının olması, ağır engelli raporunun olması, devlet tarafından karşılanması için de hanedeki gelirin kişi başı asgari ücretin altında olması gerekiyor. Samsun'da engelli ve yaşlılara örnek kurum olma yolunda sürekli kendimizi yeniliyoruz. Kalite politikası olarak bireysel bakim odaklı hizmet vermeye devam etmekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hakan KAYA                                                                                                   

SIRADAKİ HABER
}