HaberlerTemel Armutçu'dan çarpıcı iddia!

Temel Armutçu'dan çarpıcı iddia!

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, Çarşamba'da kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali'ne tepki göstererek, 'Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'un, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti tarafından tekrar aday gösterilmemesinin nedeni bu santralin kurulmasına karşı vermiş olduğu mücadele olabilir mi?' dedi

Temel Armutçu'dan çarpıcı iddia!

Samsun'un Çarşamba ilçesinde kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali'ne tepkiler devam ediyor. Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, yetkililere bazı sorular sordu. Armutçu, Çarşamba Ovası’nın ürettiği ürünler veya yetiştirdiği hayvanlarla gündem olması gerektiğinin altını çizdi.

SANTRALE GEREK VAR MI?

İlgili firmanın yaptığı açıklamadan istenilen karşılığı bulamadıklarını ifade eden Başkan Armutçu, “Günde 630 ton hammadde yakılacak olan santralde, yakma sonucunda oluşacak günlük 38 ton kül atığının, proje sahasında geçici olarak depolanmasından sonra akıbeti ne olacak? Tesisin bacasından havaya salınacak olan günlük 14,4 kg PM emisyon miktarının çevreye ve insan sağlığına zararları nelerdir? Avrupa Sağlık ve Çevre Birliği’nin raporlarında belirtilen biyokütle enerji santrallerinin yol açabileceği önemli halk sağlığı sorunlarından yeterince bilgi sahibi oldunuz mu? Tayland’da biyokütle santrallerinin yakınında yaşayanlarda meydana gelen sağlık sorunlarının ne kadarını biliyorsunuz? Verimli tarım topraklarının bulunduğu bir yere bu santralin kurulmasına gerek var mı? Tesisin işletilmesi esnasında Abdal Deresi’nden çekilecek günde yaklaşık bin 500 ton su, kimyasal ve ısıl işlemlerden geçtikten sonra nereye drenaj edilecek? Ayrıca santralin Terme'de kurulmaması için büyük uğraşlar veren, oluşturulan platformun içinde yer alan ve bu mücadeleyi kazanan dönemin Terme Belediye Başkanı Şenol Kul'un, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti tarafından tekrar aday gösterilmemesinin nedeni bu santralin kurulmasına karşı vermiş olduğu mücadele olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

 

SIRADAKİ HABER
}