HaberlerSamsun Haber: Samsun'da ihracatçıya pasaport kolaylığı

Samsun Haber: Samsun'da ihracatçıya pasaport kolaylığı

Samsun Haber: Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun'da ihracat yapan 11 firmaya yeşil pasaport verildiğini açıkladı

Samsun Haber: Samsun'da ihracatçıya pasaport kolaylığı

Samsun Haber: İhracatı artırmak için 23 Mart’ta Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren İhracatçılara Hususi DamgalıPasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar (yeşil pasaport), yıllık ortalama ihracatı bir milyon doların üzerinde olan firmalar için önemli bir avantaj. Yeşil pasaport uygulaması hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Hakan Kubalı,Samsun’da ihracat yapan 11 firmaya yeşil pasaport verildiğini, pasaportların Samsun Pasaport Şube Müdürlüğü'ne gönderildiğini ifade etti.

3 KİŞİNİN İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR

Kubalı, son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon ABD doları arasında olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların 3, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların 4, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise 5 yetkilisine hususi damgalı pasaport verilebileceğini söyledi. 23 Mart’tan itibaren Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüklerince ihracatçıların hususi damgalı pasaport başvurularının alınmaya başladığını kaydeden Kubalı, “Bu çerçevede Samsun’da bulunan Ekonomi Bakanlığı Batı Karadeniz Bölge Müdürlüğü'ne hususi damgalı pasaport başvurusunda bulunan firma sayısı 11, kişi sayısı 14' dür. Bu 14 kişinin 3'ünün incelemesi devam ediyor. 11 kişiye ise pasaport verilebilmesi için ‘İhracatçı Firma Yetkilileri İçin Hususi Damgalı Pasaport Formu’ onaylanmak suretiyleSamsun Pasaport Şube Müdürlüğü'ne gönderildi” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}