HaberlerSamsun'da büyük tören

Samsun'da büyük tören

Sağlık Bakanlığı'nın 2016 yılı içerisinde dağıtımını yapacağı 836 ambulansın üçüncü anahtar teslim töreni Samsun'da yapıldı. Tören kapsamında 80 ambulans 11 farklı ile gönderildi.

Samsun'da büyük tören

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve sağlık çalışanlarının katılımıyla Batıpark Olimpiyat Kompleksi alanında yapılan törenle 80 adet ambulans 11 şehire dağıtımı yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Son 12-13 yıl içersinde AK Parti iktidarları döneminde Samsunumuz sağlık hizmetleri açısından Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir standarda kavuşmuştur. Özellikle özel hastanecilik konusunda ve bu hastanelerdeki yatak kapasitesi konusunda Samsun’da devlet ve özel hastane toplam yatak kapasitesi 4 bin 500’ün üzerine çıkmış ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkmış bir kapasiteye ulaşmıştır. Bu hizmetlerin Samsun’a kazandırılmasında katkıları olan başta kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız, Sağlık Bakanımız olmak üzere bütün Sağlık Bakanlığı camiasına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

GEDİK: “13 YILDA İSTASYON SAYIMIZI 2 BİN 310’A ÇIKARDIK”

Son 13 yılda 112 istasyon sayılarını 481’den 2 bin 310’a çıkardıklarını belirten Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, “Ülkemiz acı gerçeğimiz depremler başta olmak üzere sel, toprak kaymaları, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkta maruz kalmaktadır. Yanı sıra terör saldırıları, salgın hastalıklar, endüstriyel kazalar, kitlesel olaylarda oluşan yaralanmalarda hızlı ve etkin bir müdahale ile ölüm ve sakatlıkların önlenmesi bizim öncelikli hedefimizdir. Bu hizmet vatandaşlarımızın 7 gün 24 saat 112 nolu telefon numarasını araması ile devreye girer ve en yakın komuta merkezinden tam donanımlı ambulansımız ve ekiplerimizle sahada ilk müdahalesi yapılarak en donanımlı bir hastaneye en kısa zamanda ulaştırılır. Bu yönüyle acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla 112 Acil sağlık hizmetlerimiz ülke genelinde tüm kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmış, son 13 yılda 112 istasyon sayımız 481’den 2 bin 310’a çıkarılmıştır. Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle gelen acil çağrıların kentlerimizde ilk 10 dakikada kırsal bölgede ise ilk 30 dakikada vakaya ulaşma süresi yüzde 94 oranında hedef olarak tutturulmuştur” diye konuştu.

VALİ ŞAHİN: “112’İ 100 KİŞİDEN 82’Sİ GEREKSİZ YERE ARIYOR”

Acil çağrılara yapılan gereksiz aramaların olduğunu belirten Vali Şahin şöyle konuştu: “Acil çağrı hizmetleriyle ilgili 112’i arayan insanların 100 kişiden 82’si gereksiz yere arıyorlar. Gereksiz arayanları uyarmak gerekiyor. Yoksa 100 defa aranan telefonların sadece 18’i gerekli telefon, geri kalan 82’si gereksiz bir şekilde aramış oluyor. Bu hem suç hem de o hizmeti veren insanlarda ciddi bir moral çöküntüye neden oluyor. Çünkü orada yardım etmek için bulunan arkadaşlar zaman zaman gerçekten ihtiyacı olan insanlara da şüphe ile yaklaşıyorlar. Onun için bu anlamda hem bizim, hem de çevremizdeki insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor.”

Konuşmaların ardından protokol tarafından 11 kentte hizmet verecek ambulansların anahtarları şoförlerine teslim edildi ve 80 adet ambulans sirenler eşliğinde yola çıktı.

Dağıtımı yapılan ambulanslar 7’şer tanesi Samsun, Artvin, Rize ve Trabzon’a, 9’ar tanesi Kastamonu ve Zonguldak’a, 8’er tanesi Ordu ve Sinop’a, 4’er tanesi Bartın ve Karabük’e 10 tanesi de Giresun’a gönderildi.

SIRADAKİ HABER
}