Kent Müzesine minik rehberler

Samsun Kent Müzesi'nde, rehberlik eğitimi verilen minikler sınıf arkadaşlarını müzeyi gezdirerek Samsun'un tarihini anlattı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, ''Her ay 20 öğrenciye rehberlik eğitimi vermeyi hedefliyoruz'' dedi

Kent Müzesine minik rehberler

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Samsun Kent Müzesi'nde ''Gönüllü Rehberlik'' projesi kapsamında, pilot olarak seçilen Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu öğrencilerine rehberlik eğitimi verildi.

Gönüllü olarak rehber olan 7. sınıf öğrencileri Melek Özer ve Ömer Buğra Okandan, 30 sınıf arkadaşına müzeyi gezdirerek Samsun'un tarihini anlattı. 1 saat süren müze turunda, misafir öğrenciler merakla gönüllü rehber arkadaşlarını dinledi.

ÇOCUKLAR KENDİ GÖZÜNDEN ANLATTI
Çocukların Samsun'un geçmişi ile ilgili bilgi sahibi olup, şehirle ilgili yeni heyecanlar oluşması için çeşitli projeler ürettiklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, ''Bu yeni projemizde de pilot okullardan gönüllü rehber öğreciler seçerek, kent müzemizin bütün bölümlerini anlatıp, rehberlik eğitimi verdik. Gönüllü rehberlerimiz de kendi arkadaşlarını getirip, burada eğitimde öğrendiklerini kendi algıladıkları gibi çocuk saflığıyla anlattılar. Biz her ay düzenli olarak en az 20 öğrenciyi müzemiz bünyesinde gönüllü rehber olarak yetiştirmek istiyoruz. Bütün Samsunluları da çocuklarıyla beraber şehrimizin sahip olduğu bütün değerleri görmek için davet ediyoruz. Eminim, Samsun'da yaşayan herkes bu müzeyi gezerken çocukluğundan bir şeyler bulacak'' diye konuştu.

MÜZE REHBERİ OLMAYA DEVAM ETMEK İSTERİZ
Gönüllü rehberlerden 13 yaşındaki Melek Özer proje ile birlikte Samsun tarihine ilgisinin arttığını söyleyerek, ''İlk defa müzeye gelmiştim ve gönüllü olarak rehber oldum. 2 hafta boyunca müzede rehber eğitimi aldık. Sınıf arkadaşlarıma Samsun'un coğrafi, ekonomik ve tarım geçmişi anlatmak beni çok mutlu etti. Çok heyecan verici bir şey. Boş vakitlerimde müzeye gelip, gönüllü rehberlik yapmaya devam etmek istiyorum'' dedi.

Diğer gönüllü rehber Ömer Buğra Okandan ise, ''Gönüllü rehber olarak arkadaşlarıma Cumhuriyet dönemini, Samsun'un kültürel geçmişini ve Samsun'da görev yapan siyasileri anlattım. Rehber olmak biraz heyecanlı bir histi. Eğer müze yöneticileri de izin verirse gönüllü rehberlik yapmaya devam etmek istiyorum'' ifadelerini kullandı.
Müze gezisinin ardından, gönüllü minik rehberlere teşekkür belgesi verildi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

1 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

2 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

3 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

4 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

5 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Düzce'de villa alev alev yandı

6 Düzce'de villa alev alev yandı

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

7 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

8 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

9 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu

10 Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu


SIRADAKİ HABER