HaberlerOsmaniye HaberleriÇukurova'da salçalık biber telaşı başladı

Çukurova'da salçalık biber telaşı başladı - Osmaniye Haberleri

Çukurova yöresinde, Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olan salça yapımında kullanılan salçalık kırmızı biber satışına başlandı.

Çukurova'da salçalık biber telaşı başladı

Osmaniye Sebzeciler ve Komisyoncular Esnaf Odası Başkanı Murat Yalçın, yaptığı açıklamada, sebze ve meyve halinde salçalık kırmızı biberlerin satışına başlanıldığını, hale talep edildiği kadar salçalık biber getirildiğini, ancak ekim alanının az olması sebebiyle artacak kilo fiyatından etkilenmek istemeyenlerin, ihtiyacı olan ürünü almak için erken davranması gerektiğini söyledi.
Biberlerin kilosunun 1,20 ila 1,40 kuruştan satışa sunulduğunu kaydeden Yalçın, 'Çukurova'nın kültürü olan Adana, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye'de vatandaşlar tarafından elde yapılan salçanın hammaddesi kırmızı biberin satışına başladık. Biber salçası Türk mutfağında önemli yere sahiptir. Bölgemize şu an salçalık biberler, Adana, Karataş, Karaisalı ve Hatay bölgelerinden geliyor. Burada insanlarımız kışlık salçalarını kendi yapıyor. 1,5 ay boyunca salçalık biber telaşı yaşanıyor. Ağustosta hasadına başlanan, semt pazarlarındaki tezgahlara çıkan kırmızı biber, zahmetli yolculuğun ardından salça yapılarak yılın 365 günü sofralarımızdaki yemeklere ayrı lezzet veriyor' dedi.
Kırmızı biberin hasadından başlayarak, salça yapımına kadar ki geçirdiği zaman diliminde çok sayıda insanın istihdam edildiğini kaydeden Yalçın, 'Kırmızı biberin tarladan hasadı, kamyonlara yüklenmesi, sebze haline getirilmesi, buradan satışı, nakliyesi, biber çekim makinelerinde çekilerek salça haline getirilmesine kadar ki aşamaları düşündüğümüzde çok sayıda insan ekmek yiyor ve büyük bir ekonomik girdi sağlıyor' diye konuştu.
Yalçın, vatandaşların mağdur olmamaları için mahalle aralarında salçalık kırmızı biber satıcılarına rağbet edilmemesi gerektiğini belirtti.
Sebze halinde komisyonculuk yapan İshak Akbıyık ise, Çukurova'da kadınların daha sağlıklı olduğu için salçayı elleriyle yaptıklarını söyledi.

Çukurova’da salçalık biber telaşı başladı

SIRADAKİ HABER
}