HaberlerFındık Fiyatları HaberleriFındık fiyatları belli oldu! Fındık fiyatları ne kadar?

Fındık fiyatları belli oldu! Fındık fiyatları ne kadar? - Fındık Fiyatları Haberleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının TMO aracılığıyla fındık fiyatlarını açıkladı. TMO Giresun kalite fındık için 10,5 lira, levant kalite fındık için 10 lira fiyat verdi.

Fındık fiyatları belli oldu! Fındık fiyatları ne kadar?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık BakanlığınınTMO aracılığıyla 10 liradan fındık alımı yapacağı açıklamasını değerlendiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, “Bu fiyat üreticiyi memnun eden bir fiyat değildir” dedi.

FINDIK FİYATLARI MEMNUN EDİCİ DEĞİL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının TMO aracılığıyla Giresun kalitefındık için 10,5 lira, levant kalite fındık için 10 lira fiyat vermesinin üretici açısından kabul edilebilir bir rakam olmadığını belirten Akarsu, “Açıklananfındık fiyatları çiftçimizi memnun eden bir rakam değil. Bu fındık fiyatları üretim maliyetine yakın bir rakam. Fiyat memnun edici olmamış olsa bile, TMO'nun devrede oması önemli bir noktadır. Biliyorsunuz serbest piyasa Aralık 2016'dan itibaren işlevini yitirmişti. Bunun üzerine Nisan 2017'de TMO devreye girmiş 6 bin 300 ton fındık alımı yapmıştı. Bu sezon serbest piyasa işlemediğinden yapılan görüşmeler ve değerlendirme toplantıları sonucu TMO tekrar devreye girmek zorunda kaldı. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bu adım atıldı” diye konuştu.

FINDIK FİYATLARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR

Açıklanan rakamın memnun edici olmadığının altını çizen Başkan Selami Akarsu, “Fındık fiyatları memnun edici değil fakat TMO'nun var olması bizim için çok önemli bir karardır. Önümüzdeki süreçte fiyat konusu tekrar gözden geçirilebilir” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}