HaberlerFındık HaberleriFındık, sezona 9,50 liradan başladı

Fındık, sezona 9,50 liradan başladı - Fındık Haberleri

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 'Çiftçimiz serbest piyasa yerine TMO'yu tercih edebilir. Ofis 10,50 liradan alım yapıyor. Randıman farkıyla bu rakam daha da yükselmekte' dedi.

Fındık, sezona 9,50 liradan başladı

Giresun'da, serbest piyasada 2017 ürünü fındığın kilogramı, yeni sezonda 9,50 liradan satılmaya başlandı.

FINDIK FAZARA İNDİ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yaptığı açıklamada, 6 Ağustos'ta hasadına başlanılan yeni mahsul fındığın, dünden itibaren pazarda yerini aldığını söyledi.

Serbest piyasada yeni sezonun resmen başladığını dile getiren Karan, Giresun serbest piyasasında 50 randıman fındığın kilogramının 9,50 liradan sezonu açtığını belirtti.

TMO'YU TERCİH EDİN

Pazardafındık fiyatını çiftçinin izleyeceği politika ve tavrın belirleyeceğini ifade eden Karan, şunları kaydetti: "Fındık fiyatı piyasa beklentimizin altında bir rakamdan açıldı. Bu rakamı kabul etmiyoruz. O nedenlefındık üreticilerinden emeklerinin karşılığını alma adına fındıklarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Pazara ürün indirmesinler. Çiftçimiz serbest piyasa yerineTMO'yu tercih edebilir. TMO bugünden itibaren fındık alımlarına başladı ve randevu veriyor. Ofis 10,50 liradan alım yapıyor. Randıman farkıyla bu rakam daha da yükselmekte. Piyasa şartlarından daha da iyi."

TMO FINDIK ALIMINA BAŞLADI

Öte yandan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Giresun'da 2017 ürünü fındık alım sezonunu açtı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, ofisin Aksu Mahallesi'nde oluşturulan merkezinde alımlar için tüm hazırlıklar tamamlandı. Ürün teslim etmek isteyen çiftçilere randevu verilmeye başlandı.

SIRADAKİ HABER
}