Tarımsal atıklardan biyoyakıt

Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne bağlı Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'nde yapılan çalışmalar sonucunda fındık, çay, kolza, çeltik, ayçiçeği, buğday ve mısırdan elde edilen tarımsal atıklar biyoyakıta dönüştürüldü

Tarımsal atıklardan biyoyakıt

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde yer alan ve 2011 yılında faaliyete geçen Enerji Tarımı Araştırma Merkezi’nde, tarımsal atıkların biyoyakıta dönüştürülmesiyle ilgili çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda, fındık zurufunun ısıl değerinin 4 bin 226, çay tozunun 4 bin 758, ayçiçeği sapının 4 bin 40, kolza sapının 4 bin 87, çeltik sapının 3 bin 629, buğday sapının 4 bin 326, mısır sapının 4 bin 275 ve çeltik kavuzunun 3 bin 725 kalori olduğu belirlendi. Yapılan çalışmalarda küçük parçalara ayrılan atıklar özel makineler yardımıyla sıkıştırılarak biyoyakıt olan pelet ve biriket haline dönüştürüldü.

LİNYİT KÖMÜRDEN DAHA FAZLA
Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Biyokütle Birim Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Mahmut Dok, yerli linyit kömürlerin ısıl değerinin ortalama 3 bin kalori civarında olduğunu söyleyerek, "3 yıl süren araştırmalarımız sonucunda 8 tarımsal atığın ısıl değeri yerli linyit kömürden daha fazla olduğunu belirledik. Bu atıklar pelet ve biriket halinde biyoyakıta dönüştürülmesinin ardından rahatlıkla sobalarda ve kalorifer kazanlarında kullanılabileceğini tespit ettik. Ülkemizde yaklaşık 60 milyon ton civarında tarımsal artık var, bunun 20 milyon tonu biyoyakıt olarak kullanılmaya uygun" dedi.

AVRUPA'DA ÇOK YAYGIN
Tarımsal atıklardan elde edilen pelet ve biriketlerin kalorifer kazanlarında ve sobalarda rahatlıkla kömür ve doğalgaz yerine kullanılabileceğini söyleyen Dok, "Bu tarımsal atıkların biyoyakıta dönüştürülmesi ve kullanılması için mutlaka sanayisinin kurulup Türkiye geneline yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Peletin bir tonun 400-500 lira civarında satılıyor. Bu ürünlerin yakıldığı sobalarda haftada bir avuç kül çıkıyor. Yaşlılar için kullanımı çok kolay olan bu yakıt Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılıyor" dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Bakan Demircan'dan ikinci üniversite müjdesi

1 Bakan Demircan'dan ikinci üniversite müjdesi

2 çocuk babası traktör altında kalarak yaşamını yitirdi

2 2 çocuk babası traktör altında kalarak yaşamını yitirdi

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:'Okuyucu da cezalandırılıyor'

3 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:'Okuyucu da cezalandırılıyor'

Denizli'de iki otomobil çarpıştı: 1'i ağır 5 yaralı

4 Denizli'de iki otomobil çarpıştı: 1'i ağır 5 yaralı

Yargıda devrim

5 Yargıda devrim...

Binlerce mavi kapakla umut olacak

6 Binlerce mavi kapakla umut olacak

Samsun'a yakışmıyor

7 Samsun'a yakışmıyor

Ankara'da 39 eski polis tutuklandı

8 Ankara'da 39 eski polis tutuklandı

 AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt:'Hiçbir fark yok'

9 AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt:'Hiçbir fark yok'

Anız yakayım derken her şeyi küle çevirdi

10 Anız yakayım derken her şeyi küle çevirdi


SIRADAKİ HABER