'Kansere Değil, Hayata Şans Verin'

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, Atakum Belediyesi ve Atakum Toplum Sağlığı Merkezi 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle 'Kansere Değil, Hayata Şans Verin' etkinliği düzenledi.

'Kansere Değil, Hayata Şans Verin'

Atakum ilçesi Emek Park'ta düzenlenen etkinliğe Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu ve sağlık çalışanları katıldı.

Bugün gün boyu sürecek olan etkinliğin açılışında konuşan Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin giderek artmasına yol açmıştır. Yapılan çalışmalarda ülkemizde bir yıl içinde yaklaşık 174 bin kişiye kanser teşhisi konulduğu görülmektedir. Kanser yüzde 90 çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmakta çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Küresel olarak tütün kullanımı hala en önemli risk faktörü olup, her yıl 5 milyon kanser ölümünün ve tüm kanser ölümlerinin yüzde 22’sinin sorumlusudur” dedi.

Kanserle mücadelede her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Kanser Haftası etkinlikleri oldukça önemli bir yer tuttuğunu belirten Kasapoğlu, “Bu kapsamda Atakum Toplum Sağlığı Merkezi ve Atakum Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte kansere karşı hep birlikte farkındalık oluşturmayı amaçlamaktayız. Sizleri, ailenizi, sevdiklerinizi ve tüm değer verdiklerinizi ‘Kansere Değil, Hayata Şans Verin’ diyerek taramalarınızı yaptırmak üzere KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerine bekliyoruz” diye konuştu.

Bir ülkede sağlıklı bir kalkınmayı gerçekleştirmek isteniyorsa kadınların üretimde olması gerektiğini belirten Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, “Sağlık mensubu arkadaşların yapmış olduğu fedakar çalışmaların takdirini bilen onların her zaman yanında olan herkese teşekkür ediyorum. Günümüzde kanser korkulacak bir hastalık olmadığı doktorlar tarafından ifade edilmektedir. Binlerce kişinin taramadan geçilmesi önlenemez diye baktığımız kanseri önleyecek diye düşünüyorlar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Emek Park'taki etkinliğin açılışı yapıldı. Daha sonra Kasapoğlu ve Bakoğlu, etkinlikte sergilenen ürünleri gezdiler.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

İznik'te şüpheli ölüm

5 İznik'te şüpheli ölüm

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

6 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

7 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

8 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

9 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

10 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi


SIRADAKİ HABER