HaberlerAnkara haberTürkiye Diyanet Vakfı 257 bin 789 hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

Türkiye Diyanet Vakfı 257 bin 789 hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı - Ankara haber

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), 2017 Vekaletle Kurban Programı kapsamında dünyanın dört bir yanında bayram sevincini yaşattı.

Türkiye Diyanet Vakfı 257 bin 789 hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından gerçekleştirilen 2017 yılı Kurban Programı kapsamında 257 bin 789 hisse kurbanın yurt içinde 260 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında ise 139 ülkenin 450 bölgesinde kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını söyledi. Kurban ibadetinin teslimiyet, paylaşmak ve kardeşlik duygusunu pekiştirdiğini belirten Tutkun, 'Kurban anlam olarak yakınlaşmayı, paylaşmayı ve teslimiyeti bizlere hatırlatıyor. Bu bayram da Afrika'dan Asya'ya, Uzakdoğu'dan Güney Amerika'ya, Gazze'den Arakan'a, Bosna Hersek'ten Haiti'ye, İzmir'den Hakkari'ye kadar geniş bir coğrafyada adını bile duymadığımız ülkelerdeki hiç görmediğimiz, tanımadığımız kardeşlerimizi ve yeryüzündeki bütün müminleri de birbirine yakınlaştırdı' dedi.
Kurban ibadetinin son yıllarda kurumlara verilen vekaletlerle ibadete bir anlam daha katarak büyük bir yardımlaşma seferberliğine dönüştüğünü ifade eden Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfı'nın da 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte vekaletle kurban organizasyonu gerçekleştirdiğini belirtti.
Mustafa Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfı'nın profesyonel ekibi ve kurmuş olduğu teknolojik altyapısı ile her bir bağışçıyı ve her bir kurbanı adım adım takip ettiğini, kurban programının tüm süreçlerinin bizzat vakıf tarafından yürütüldüğünü ve kesilen kurbanların tamamının bekletilmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını vurguladı.
Türkiye'de 260 il ve ilçe merkezinde, yine Suriyelileri kardeşlerimizi unutmayarak yurt içinde farklı noktalarda ve sınır ötesinde kurban kestiklerini ifade eden Tutkun, 'Bunun yanında yurt dışında da 139 ülkenin 450 farklı noktasında kurban kesimi yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Böylece milletimizin emanetlerini mazlum ve mağdur coğrafyalardaki kardeşlerimize ulaştırarak, bayram sevinçlerine ortak olduk' dedi.

Kurban vekaletlerinde geçen yıla göre 18 bin 375 hisse artış
'Hayırsever milletimiz vekaletle kurban programına her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük teveccüh gösterdi' diyen Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfı'na vekalet verilen kurban sayısında bu yıl yüzde 7,25 oranında bir artışın olduğunu açıkladı. Tutkun, '2017 yılı Vekaletle Kurban Programı kapsamında vakfa verilen vekalet sayısı bir önceki yıla göre 18 bin 375 hisse arttı. Hayırsever milletimiz bu sene 257 bin 789 hisse kurbanı vakfımıza emanet etti' diye konuştu.
Kurban kesim ve dağıtım hususunda çok hassas ve dikkatli davrandıklarını belirten Tutkun, her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizde ve yurt dışında kurban kesimini Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV çalışanları ile gönüllüler nezaretinde gerçekleştirdiklerini vurguladı.
Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, 'Vakfımıza vekalet veren hayırseverlerimizin kurbanlarının kabul olmasını diliyor; barışın, esenliğin, yenilenmenin, sabrın, yoksula, kimsesize ve çaresize ulaşmanın, kalpleri ısıtmanın ve böylece Allah'a yakınlaşmanın vesilesi olan Kurban Bayramı'nın ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Vakfımıza teveccüh gösteren hayırseverlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum' diye konuştu.

Bugüne kadar kesilen vekaletle kurban sayısı 1 milyon 364 bin oldu
Türkiye Diyanet Vakfının 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ile Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Programı düzenlediğine işaret eden Tutkun, Türkiye Diyanet Vakfı olarak 2013 yılında 89 bin 11, 2014 yılında 141 bin 575, 2015 yılında 180 bin 35 hisse, 2016 yılında ise 239 bin 414 hisse kurban keserek ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırdıklarını kaydetti.
Tutkun, '2016 yılı Vekaletle Kurban Programı itibariyle toplam 1 milyon 106 bin 369 hisse kurbanın kesim ve dağıtımı gerçekleştirmiştik. Bu yıl kestiğimiz 257 bin 789 hisse kurban vekaletini de eklediğimizde bugüne kadar kestiğimiz vekaletle kurban sayısı 1 milyon 364 bin 158'e ulaştı' dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı 257 bin 789 hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıSIRADAKİ HABER
}