Bartın haber: Belde iken köy olan Arıt'ta vatandaşlar itfaiye istiyor

Bartın haber: Bartın'ın belde belediyesi iken, 2014 yılında köy statüsüne düşürülen Arıt'ta vatandaşlar itfaiye araçlarını geri istedi.

Belde iken köy olan Arıt'ta vatandaşlar itfaiye istiyor

Belde belediyesi konumunda iken 2014 yılında nüfusunun yetersizliğinden dolayı köy statüsüne düşen Arıt'ta vatandaşlar ellerinden alınan itfaiye araçlarını istiyor. Köy halkı, belediyenin araç parkında olan araçların İl Özel İdaresi emrine verildiğini, eski model itfaiye aracının da Bartın'a götürülmesi sebebiyle çıkan yangınlara müdahale edilemediğini ifade etti. Arıt Köyü Merkez Muhtarı Satı Uzun yaptığı açıklamada 'Biz 17 köyden oluşan ve nüfusu 4 binden fazla olan bir bölgeyiz. Gerekli olan nüfusun altına düştüğümüz için belde belediyesi olma vasfımızı yitirdik. Ancak yaz aylarında gurbette çalışanların gelmesi ile yaklaşık 15-20 bin nüfusa çıkıyoruz. Belediye vasfımızı yitirdiğimiz için elimizde olan araçlar kanun gereği İl Özel İdaresine verildi. Eski bir itfaiye aracımız vardı o da Bartın İl Özel İdaresi emrine verilerek Bartın'a götürüldü. Arıt'ta bir yangın çıkması durumunda elimizde kova ve bahçe hortumundan başka müdahale edecek bir şeyimiz yok, Bartın'dan çağrılan bir itfaiye aracı da yollarımızın dar, dik olması ve yol yapım çalışmaları sebebiyle iki saatten önce gelemiyor. Yaklaşık bir yıl önce merkezde bir yangında iki katlı ev kül oldu. Bartın'dan gelen itfaiye ekipleri haklı olarak soğutma çalışması yaptı ve döndü' dedi.
Evlerinin bitişik nizam olduğunu söyleyen Satı Uzun, 'Allah Göstermesin bir yangın durumunda birçok haneye sıçraması mümkün. Bize acilen bir itfaiye aracı verilmesini istiyoruz. Bu itfaiye aracı 17 köye hizmet verecek. Önümüz Kış. Çöme Boğazı kış aylarında geçit vermiyor. Kışın yangın çıksa itfaiye iki gün uğraşsa Arıt'a gelemez. Biz içimizden seçeceğimiz gönüllü arkadaşlara Bartın'da eğitim aldırarak itfaiye eri olarak çalıştırabiliriz' diye konuştu.

Belde iken köy olan Arıt’ta vatandaşlar itfaiye istiyorEN ÇOK OKUNANLAR

Yükseklik sınırını hesaplayamadı

1 Yükseklik sınırını hesaplayamadı

Trenin çarptığı genç hayatını kaybetti

2 Trenin çarptığı genç hayatını kaybetti

Milletvekili İshak Gazel: Türkiye'de güvenlik sıkıntısı yok

3 Milletvekili İshak Gazel: Türkiye'de güvenlik sıkıntısı yok

Gaziosmanpaşa'da silahlı saldırıya uğrayan polis memuru şehit oldu

4 Gaziosmanpaşa'da silahlı saldırıya uğrayan polis memuru şehit oldu

Gaziosmanpaşa'da polise silahlı saldırı: 1 polis yaralı

5 Gaziosmanpaşa'da polise silahlı saldırı: 1 polis yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'yi yok farz eden Kuzey Irak MGK'da dersini alaca

6 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'yi yok farz eden Kuzey Irak MGK'da dersini alaca

Otomobile arkadan çarpan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

7 Otomobile arkadan çarpan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

Hisarcıklıoğlu: 'Bu ülkeyi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız'

8 Hisarcıklıoğlu: 'Bu ülkeyi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız'


SIRADAKİ HABER