HaberlerSamsun HaberleriSamsun Valisi Kaymak müzenin biteceği tarihi açıkladı

Samsun Valisi Kaymak müzenin biteceği tarihi açıkladı - Samsun Haberleri

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Arkeoloji ve Etnografya Müzesi alanında incelemelerde bulunarak müzenin ne zaman açılacağını açıkladı.

Samsun Valisi Kaymak müzenin biteceği tarihi açıkladı

Vali Kaymak, beraberindeki Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazla müze yapılacak alanı gezdi.

Projenin tamamlandığında Türkiye'nin en modern müzelerinden biri olacağını ifade eden Kaymak, "Yeni konsept içinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları da bulunacak. 13 bin 214 metrekarelik alanda hayata geçecek ve toplam yatırım finansmanının yüzde 75'ini Müzeler Genel Müdürlüğü, yüzde 25'ini ise Samsun Büyükşehir Belediyesinin karşılayacağı Müze Samsun Projesi inşallah Şubat 2019 tarihinde bitecek." dedi.

Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Helenistik, Persler, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin zengin kültürel ve tarihi mirasına sahip kentteki tüm eserlere ev sahipliği yapacak müzenin 5 bin 741 arkeolojik, 648 etnofrafik eser, 9 bin 783 adet sikke ile kazılarda bulunan heykeller, amisos hazineleri, kabartma rölyefler ve birçok paha biçilmez eserin taşınarak tamamlanacak müzede sergileneceği kaydedildi.

Samsun Haberleri

SIRADAKİ HABER
}