HaberlerSamsun HaberleriYetersiz ilaçların şablonu oluşturulmalı

Yetersiz ilaçların şablonu oluşturulmalı - Samsun Haberleri

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın 'yerli ilaç üretimi' açıklamasını değerlendiren Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, 'Yetkili kişilerin biraraya gelip, ilaçlarla ilgili bir şablon oluşturması gerekiyor. Hangi ilaçları acilen üretmeliyiz, bunu ortaya koymalıyız' dedi.

Yetersiz ilaçların şablonu oluşturulmalı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, meme kanseri tedavisi için son derece önemli olan tamoksifen etken maddeli ilacın piyasada olmamasından dolayı açıklama yaparak, “90 bin kutu ilaç Amerika’dan yola çıktı. Bu sorunu kökünden çözmek için ilacın üretimine ocak ayı itibarıyla ülkemizde başlayacağız” dedi. Bakan Demircan’ın açıklamasını değerlendiren Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, 90 bin ilacın yeterli olup olmayacağı konusunda endişelerinin olduğunu belirterek, yerli ilaç üretimine acilen başlanılması gerektiğini kaydetti.

İLAÇ SORUNU DEVAM EDİYOR

Öncelikle ilaç sorununun çözülmesi gerektiğini kaydeden Başkan Karacan, yerli ilaç üretiminin önemli olduğunu dile getirdi. Karacan, “Aslında sorunlar ortaya çıkmadan önce yerli ilaç konusunu düşünmemiz gerekiyordu. Doktor, eczacı ve yetkili kişilerin biraraya gelip, ilaçlarla ilgili bir şablon oluşturması gerekiyor. Hangi ilaçları acilen üretmeliyiz, bunu ortaya koymalıyız. Aksi takdirde sorunlar hep çıkacak ve bizler de sorunları yamalamaya çalışacağız. İlaç sorunu şu an için devam ediyor, 100 hasta varsa 20 ilaç çıkıyor ve hastalar halen kolaylıkla ilaç bulamıyor. 90 bin ilaç yolda ama bu sayı ne kadar yeterli olacak? Geçici bir çözüm olacak gibi görünüyor. Bu 90 bin ilaç bittiği zaman, yetersiz olduğunda veya bir ay sonrası için hazırlık yapılıyor mu? Bu hususlar çok önemli. Ayrıca ocak ayından sonra meme kanseri ilacı için üretime başlanacağı söylendi. Bize düşen ne varsa elimizden geleni yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}