OMÜ'de ses sağlığı konuşuldu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı, 'Dünya Ses Günü' etkinlikleri kapsamında 'Ses Sağlığı Paneli' düzenledi.

OMÜ'de ses sağlığı konuşuldu

'Dünya Ses Günü' Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından 'Ses Sağlığı Paneli' düzenlendi. 
Panelde OMÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Kemal ve OMÜ Sağlık Yüksekokulu Dil ve Konuşma Terapistliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Yaşar, sesin ve ses sağlığının önemine dikkat çekti. 19 Mayıs Samsun Devlet Konservatuvarı'nda gerçekleştirilen paneli akademisyenler ve öğrenciler takip etti.

Ses oluşumu ve hastalıklarına dair sunumuyla katılımcıları bilgilendiren Yrd. Doç. Dr. Özgür Kemal 'Ses nedir, nasıl oluşur?', 'Sesin oluşumunda fonksiyonları olan organlar', 'Solunum ve ses', 'Ses hastalıklarına nasıl bakıyoruz?', 'Ses tellerinde meydana gelen hasarlar' başlıklı görsellerle söz konusu süreçte yaşananları anlattı.

Kemal, ses tellerinde meydana gelen hasarların nasıl muayene edildiğini ameliyat görüntüleri eşliğinde paylaşarak günümüzde bu tür rahatsızlıkların optik yöntemlerle tedavi edilebildiğini belirtti. Öğretim Üyesi Özgür Kemal, 'Vokal Kord Nodülü', Vokal Kord Polibi', 'Reinke (Sigara) Ödemi', 'Ses Teli Paralizisi (Felci)' gibi hastalıklardan söz edip bu tür rahatsızlıkların tedavi sürecinde neler yapıldığını aktararak katılımcılara telkinlerde bulundu.

'SESİNİZE YÖNELİK FARKINDALIĞINIZ ÇOK ÖNEMLİ'

Yrd. Doç. Dr. Özlem Yaşar ise kişinin sahip olduğu sesi iyi tanıması gerektiğinin altını çizerek, 'İnsanların nasıl kişisel özellikleri birbirinden farklıysa ses özellikleri de birbirinden farklıdır. Eğer siz sesinizi iyi tanıyamazsanız, sesiniz üzerinde gerçekleştirdiğiniz bütün eğitimler, uygulamalar yetersiz kalacak, sesinize olan hakimiyetiniz çok kuvvetli olmayacaktır. Dolayısıyla sesinize yönelik farkındalığınız çok önemlidir' dedi.

Yaşar, bireyin özel ve sosyal hayatında üstlendiği ses rolleri olduğunu belirterek, 'Kişiliğimizde hoşlanmadığımız, kabul etmediğimiz noktaları kapatabilmenin en güzel yolu sesimizi farklı kullanmaktır. Sesinizi olduğundan farklı kullanarak kendinizi çok daha farklı biri olarak gösterebilirsiniz. Bu sürece biraz da vücut dili eklendiğinde bambaşka bir insan ortaya çıkabilir. O yüzden ses taklitleri yapabilmek çok önemli' dedi. Yaşar, sesin doğru kullanımının günlük yaşam ve mesleki gelişim gibi pek çok alanda önemli unsurlardan biri olduğuna vurgu yaptı.

TEMELDE PSİKOLOJİK FAKTÖRLER VAR

Yrd. Doç. Dr. Özlem Yaşar sunumunda ayrıca kişiye uygun olmayan ses tonunun nedenleri arasında postür (duruş, vücut kısımlarının diziliş ve düzeni), güvensizlik ve nefes problemleri gibi faktörlerin etkili olduğunun altını çizerek ses sorunları yaşayan kişilerin teşhis ve değerlendirmesinde kullanılan kriterlerden söz etti. Yaşar ses problemlerinin temelinde çoğu zaman psikolojik faktörlerin de olabileceğine dikkat çekerek böyle durumlarda psikiyatrlardan yardım aldıklarını dile getirdi.

Özlem yaşar ses hijyeni konusunda bol su içilmesi gerektiğini vurgulayarak 'Çok su içmek zorundasınız ki tüm vücudunuzda bir nemlenmenin meydana gelmesi gerekiyor, dolayısıyla ses telleriniz de nemlensin' ifadesini kullandı.

Yaşar, sunumunun sonunda konservatuvarda okuyan öğrencilere hitap ederek fonosyon (konuşma), respirasyon (konuşma sırasında düzensiz solunum, tümce sonunu getirememe), beslenme ve ses egzersizleri konularında bilgilendirmelerde bulundu.EN ÇOK OKUNANLAR

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

1 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

2 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

3 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

4 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Düzce'de villa alev alev yandı

5 Düzce'de villa alev alev yandı

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

6 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

7 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

8 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

9 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

10 Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye


SIRADAKİ HABER