HaberlerKraliçe Elizabeth neredeyse 1 asırlık

Kraliçe Elizabeth neredeyse 1 asırlık

İngiltere Kraliyeti'nin tahtta en uzun süre kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth 90 yaşına girdi.

Kraliçe Elizabeth neredeyse 1 asırlık

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 90 yaşına bastı. Babasının vefatından sonra tahta çıkanElizabeth tahta çıkışından bugüne tam 12 tane başbakan gördü. Kraliçe'nin doğum günü şerefine 4 farklı birinci sınıf pul çıkarıldı.

Pullara Kraliçe Elizabeth'in oğlu Prens Charles, torunu Prens William ve torununun oğlu Prens George ile çekilen fotoğraf koyuldu.

Elizabeth, Londra yakınlarındaki tarihi Windsor Kalesi’nde ailesiyle birlikte doğum gününü kutlayacak ve burada balkona çıkıp İngilizleri selamlayacak.

KRALİÇE ELİZABETH KİMDİR?

İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on altısının kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi'dir.

6 Şubat 1952'de tahta çıktığında Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin (Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Pakistan ve Seylan) kraliçesi oldu. Bir sonraki yıl gerçekleşen taç giyme töreninin televizyonda gösterilmesiyle bir ilk gerçekleştirildi. 1956'dan 1992'ye kadar bölgelerin bağımsızlık kazanması ve bazı krallıkların cumhuriyet olmasıyla krallıkların sayısı değişti. Günümüzde, yukarıda sayılan ülkelerin ilk dördüne ek olarak Jamaika, Barbados, Bahamalar, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Belize, Antigua ve Barbuda ile Saint Kitts ve Nevis'in kraliçesidir. Dünyanın hâlen hüküm süren en yaşlı ve Britanya'nın en uzun ömürlü hükümdarıdır. 9 Eylül 2015'te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria'nın saltanatını geride bırakarak Britanya'nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe oldu.

Elizabeth, daha sonra Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi'nin büyük kızı olarak Londra'da doğdu ve evde özel eğitim gördü. Babası, ağabeyi VIII. Edward'ın tahttan çekilmesiyle 1936'da kral oldu ve kendisi o tarihten itibaren olası vâris konumuna geldi. II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev almaya başladı. 1947'de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.

SIRADAKİ HABER
}