Giresun'da bir ilk

Giresun Bulancak Devlet Hastanesi'nde bir ilk gerçekleştirildi ve Lamaze Yöntemi ile normal doğum yaptırıldı.

Giresun'da bir ilk

Giresun'daki Bulancak Devlet Hastanesi'nde Lamaze Yöntemi ile normal doğum yaptırıldı. 

İsmini tekniği geliştiren Doktor Fernand Lamaze'den alan yöntem ile annenin doğum hakkında bilgilendirilmesi, eğitilmesi, doğum sırasında anneye moral destek verilmesi, nefes egzersizleri ile rahatlama ve gevşeme gibi teknikler öğretildi. Aynı hastanede hemşire olarak görev yapan Gülsüm Çetin Şenel bu yöntemle sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Opr. Dr. Ayşegül Atalay, 'Lamaze Felsefesi uygulanarak gerçekleştirilen doğum eyleminde anne adayı ile 9 aylık bir süreçte, gebenin gebelik süresinde bilgilenerek doğum aşamasına gelmesini, doğumun zamanında, bilinçli ve kendine güvenen biri olmasını ve bu sayede aktif olarak doğuma katılan bir anne olması için eğitime alındı. Doğumun doğal olarak güvenle, mutlulukla yaşanmasının sağlanması hedeflendi, korku ve endişeleri gidermeye çalışıldı. Doğum öncesi solunum egzersizleri, fiziksel egzersizler, gevşeme hareketleri yapması sağlandı. Kasılmalar esnasında ağrıyla baş etme yöntemleri, ilginin başka yönlere çekilebilme yöntemleri ve hayal kurmanın önemi anlatıldı. Gebenin kendini güvende hissedeceği ortam sağlandı. (yürüme, pozisyon değiştirme, hareket etme) Gerekmedikçe tıbbi müdahale yapılmadı. Sancı odasında sevdikleri ile buluşması sağlandı. Yarı oturur diz üzerinde oturma, çömelme hareketleri yaptırıldı. Ağrılarda masaj teknikleri yapıldı. Solunum ve nefes egzersizlerinin doğru yapılması sağlandı. Ikınma hareketleri yaptırıldı' dedi.

HUZUR VERİCİ MÜZİKLER DİNLETİLDİ

Hastanın bulunduğu zemine gerektiğinde oturabileceği minderler konulduğunu vurgulayan Atalay, 'Odanın loş olması sağlandı. Mumlarla aydınlatma yapıldı. Dinlendirici, huzur verici müzikler ile ağrıların geçmesi sağlandı. Gebenin yanından ayrılmayarak güven verici yönlendirmelerde bulunarak, doğum sürecine geçildi. Doğum sonrası anne ve bebeğin ilk buluşması sağlandı. Tensel temas ve bağrına basma gerçekleştirildi. İlk doğumunu gerçekleştiren annenin bebeği ile ilk buluşması izin alınarak fotoğraflandırıldı ve hastaya albüm hazırlanarak teslim edildi' şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Kuran kursu öğrencilerinin piknik keyfi kazayla sonlandı 15 yaralı

1 Kur'an kursu öğrencilerinin piknik keyfi kazayla sonlandı: 15 yaralı

Şüpheli 3 kişiden uyuşturucu çıktı

2 Şüpheli 3 kişiden uyuşturucu çıktı

Altın Elbiseli Adamın feci ölümü onları birleştirip sokaklara döktü

3 'Altın Elbiseli Adam'ın feci ölümü onları birleştirip sokaklara döktü

Diyarbakırda emniyete el bombalı silahlı saldırı

4 Diyarbakır'da emniyete el bombalı silahlı saldırı

Köstebek avlamak isterken kendisi vurdu

5 Köstebek avlamak isterken kendisi vurdu

Niğdede av silahları satan kişi vuruldu 1 yaralı

6 Niğde'de av silahları satan kişi vuruldu; 1 yaralı

Etilerde yangın, mahalle sakinlerini sokağa döktü

7 Etiler'de yangın, mahalle sakinlerini sokağa döktü

İstanbul Şişlide göçük Apartman sakinleri tahliye edildi

8 İstanbul Şişli'de göçük: Apartman sakinleri tahliye edildi

Alaplıda Silahlı saldırı1 kişi ağır yaralı

9 Alaplı'da Silahlı saldırı:1 kişi ağır yaralı


SIRADAKİ HABER