HaberlerBu da Samsun'un 'kedi kasabası'

Bu da Samsun'un 'kedi kasabası'

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait hayvan barınağındaki 'Kedi Kasabası'nda yaşayan kediler, istedikleri evlerde kalıyor.

Bu da Samsun'un 'kedi kasabası'

Türkiye'de en modern barınak olarak gösterilen 'Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı'nda yer alan 'Kedi Kasabası'nda zaman içerisinde değişmekle birlikte yaklaşık 120 kedi yaşıyor.

Yaklaşık 2 yıl süren çalışmaların ardından kurulan ve 'Kedi Kasabası' adı verilen tesiste sokak kedileri için tekli ve çoklu yaşam alanının içinde bungalov evleri bulunuyor. Kedilerin konforlu bir yaşam sürdürdüğü merkezde baskın olan kediler kendilerine ait evlerde, çoklu yaşamak isteyen kediler ise çoklu evlerde kalabiliyor. Sadece Samsun'daki kedilerin kalabildiği 'Kedi Kasası'na başka illerden kedi alınmıyor.

'SAHİPLENME ARZUSU OLAN VATANDAŞLARIMIZA KEDİ VEREBİLİYORUZ'
Kedi Kasabası'na ilçelerden gelen kedilerin kabulünü yaptıklarını belirten Veteriner Hekimi Nurhan İşler, 'Aldığımız hayvanları öncelikle birinci bölmelerin içerisinde bir hafta süreyle bekleterek onların gerekli tedbirlerini almak suretiyle dişi erkek olmalarına ve hamile olmalarına göre ayırt ediyoruz. Kısırlaştırma işlemlerini yaptıktan sonra kedilerimize mikroçip takıp, kuduz ve diğer aşılarını tamamlayıp bu doğal yaşam alanlarına bırakıyoruz. Kedi Kasabası bir yılda ülkenin her yerinde duyulduktan sonra buraya kedi bırakmak isteyen vatandaşlarımız oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak burada sadece Samsun ilçeleri ve merkezden aldığımız kedileri değerlendirmek için bir bir düzenleme getirdik. Buna göre de kedi sahiplerinin Samsun'da ikamet etmesi gerekiyor. Kedisinin de Samsun'da evcil hayvan kayıt defterlerinde kaydı olması gerekiyor. Aksi takdirde diğer illerden buraya kedi bırakmak isteyen vatandaşlarımız oluyor, bu da iş yükümüzü artırıyor. Alanımız içerisinde sahiplenme arzusu içinde olan vatandaşlarımızı alan ziyaretlerine veriyoruz" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}