Fındık üreticisi fındık fiyatlarına müdahale istedi

Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Muhtarlar Birliği temsilcileri, düşen fındık fiyatları ve fındık rekoltesi ile ilgili açıklamalarda bulundular.

Fındık üreticisi fındık fiyatlarına müdahale istedi

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde dernek yönetim kurulu adına konuşan Suat Bayraktar rekoltenin harmanda yapılması gerektiğini belirterek 'Bilindiği üzere 2015 yılı rekolte tahminlerini, her kurum kamuoyuna farklı rakamlarla açıkladılar. En yüksek rekolteyi tedarikçi temsilcileri, 733 bin ton açıklayarak, fındıkta bu yıl rekolte fazla mesajını verdiler. Yıllardan beri söylüyoruz. Tarım Bakanlığımız başta olmak üzere, hiçbir kurum, kuruluş duymak istemedi. Üreticinin sırtından geçinen rekolte açıklayarak, üretici yararlanacak, buna ancak gülünür. Tekrar ediyoruz, aceleniz ne? Karanfil ve çotanak sayımı biliyor musunuz? Fındığın harmana gelene kadar kilo rizikosu vardır. Rekolte tespiti harmanda yapılsın, üreticisinin yazılı beyanı olsun, yalan ve talan ortadan kalksın. Yıllarca tekrarlıyoruz kimse duymadı. Tarım Bakanlığı karanfil sayımını kaldırarak doğru bir adım attı. Sırada çotanak sayımının kaldırılması olmalıdır. Tarım Bakanlığı bir an önce rekolte tespitini gerçekçi yöntemlerle harmanda yaptırarak, üretici aleyhine olan bugünkü yapıyı ortadan kaldırmalıdır' dedi.

Bayraktar, fındık fiyatlarının 7 TL'ye kadar düştüğüne de dikkat çekerek '2015 yılı fındık alım fiyatı 12 TL'den açıklanmasına karşın, bir kısım üreticilerimiz fiyatı yeterli görmediğinden, mahsulünü satma yerine tedarikçiye emanete verip ayağına kurşun sıkmış, tedarikçilerin emeğine yağ sürmüş, bugünkü tablonun oluşmasının yolunu açmış, fiyatların 7.70 TL'ye düşmesinin nedenlerinden biri olmuştur. Yağma ve taban piyasasına direnen fındığını pazara indirmeyen üreticinin devleten beklentileri ortaya çıkmaktadır. Devlet piyasaya sürülmeyen mahsulü Tarım Bakanlığı'nın belirleyeceği, üreticinin beklentilerini karşılayacak taban fiyattan ürünün almasını beklemektedir. Gerçek çözümün FİSKOBİRLİK Tarım Satış Kooperatifi yeniden yapılandırarak, tüm üreticilerin güven duyacağı bir yapı oluşturarak kongreler yapılması, sektörde tek belirleyici koruna getirilerek yerli ve yabancı tekellerin etkisinin ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyoruz' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporun hazırlık maçı iptal oldu Şok istifa

1 Samsunspor'un hazırlık maçı iptal oldu... Şok istifa!

Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu İddialar asılsız Parayla alakası yok

2 Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'İddialar asılsız... Parayla alakası yok'

Billy attı Samsun kazandı

3 Billy attı Samsun kazandı

Samsunspor unutmadı

4 Samsunspor unutmadı

Sinopta feci kaza  Ölü ve yaralılar var

5 Sinop'ta feci kaza ! Ölü ve yaralılar var

Karar Özalanda

6 Karar Özalan'da

Deaflympicste günün müsabakaları

7 Deaflympics'te günün müsabakaları

Samsunun o ilçesi göçle canlanacak

8 Samsun'un o ilçesi göçle canlanacak!

Tipik bir Karadenizli

9 Tipik bir Karadenizli...

Askerleri taşıyan sivil araca hain saldırı 1 şehit, 2 yaralı

10 Askerleri taşıyan sivil araca hain saldırı: 1 şehit, 2 yaralı


SIRADAKİ HABER