Fındık üreticisi fındık fiyatlarına müdahale istedi

Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Muhtarlar Birliği temsilcileri, düşen fındık fiyatları ve fındık rekoltesi ile ilgili açıklamalarda bulundular.

Fındık üreticisi fındık fiyatlarına müdahale istedi

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde dernek yönetim kurulu adına konuşan Suat Bayraktar rekoltenin harmanda yapılması gerektiğini belirterek 'Bilindiği üzere 2015 yılı rekolte tahminlerini, her kurum kamuoyuna farklı rakamlarla açıkladılar. En yüksek rekolteyi tedarikçi temsilcileri, 733 bin ton açıklayarak, fındıkta bu yıl rekolte fazla mesajını verdiler. Yıllardan beri söylüyoruz. Tarım Bakanlığımız başta olmak üzere, hiçbir kurum, kuruluş duymak istemedi. Üreticinin sırtından geçinen rekolte açıklayarak, üretici yararlanacak, buna ancak gülünür. Tekrar ediyoruz, aceleniz ne? Karanfil ve çotanak sayımı biliyor musunuz? Fındığın harmana gelene kadar kilo rizikosu vardır. Rekolte tespiti harmanda yapılsın, üreticisinin yazılı beyanı olsun, yalan ve talan ortadan kalksın. Yıllarca tekrarlıyoruz kimse duymadı. Tarım Bakanlığı karanfil sayımını kaldırarak doğru bir adım attı. Sırada çotanak sayımının kaldırılması olmalıdır. Tarım Bakanlığı bir an önce rekolte tespitini gerçekçi yöntemlerle harmanda yaptırarak, üretici aleyhine olan bugünkü yapıyı ortadan kaldırmalıdır' dedi.

Bayraktar,fındık fiyatlarının 7 TL'ye kadar düştüğüne de dikkat çekerek '2015 yılı fındık alım fiyatı 12 TL'den açıklanmasına karşın, bir kısım üreticilerimiz fiyatı yeterli görmediğinden, mahsulünü satma yerine tedarikçiye emanete verip ayağına kurşun sıkmış, tedarikçilerin emeğine yağ sürmüş, bugünkü tablonun oluşmasının yolunu açmış, fiyatların 7.70 TL'ye düşmesinin nedenlerinden biri olmuştur. Yağma ve taban piyasasına direnen fındığını pazara indirmeyen üreticinin devleten beklentileri ortaya çıkmaktadır. Devlet piyasaya sürülmeyen mahsulü Tarım Bakanlığı'nın belirleyeceği, üreticinin beklentilerini karşılayacak taban fiyattan ürünün almasını beklemektedir. Gerçek çözümün FİSKOBİRLİK Tarım Satış Kooperatifi yeniden yapılandırarak, tüm üreticilerin güven duyacağı bir yapı oluşturarak kongreler yapılması, sektörde tek belirleyici koruna getirilerek yerli ve yabancı tekellerin etkisinin ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyoruz' diye konuştu. fınk fiyatları  

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da UBFED'de deprem

6 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

8 Eş zamanlı fuhuş baskını: 16 gözaltı

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

9 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

 Genel müdürden öğretmene plaket

10 Genel müdürden öğretmene plaket


SIRADAKİ HABER