YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Zati ÜRER

AMAN DİKKAT!

Sayın Cumhurbaşkanı, İslamıniyilik, merhamet, şefkat, diğergamlık, fedakârlıközünü açıklarken onuöldürme, tahrip ve yok etme felsefesine alet edenlerin bizden olamayacağını da özellikle vurgulamamış mıydı? Şimdi Batı dünyasıyla çatışma noktasına niye geldik? Ortadoğu bataklığına mı sürüklenmek isteniyoruz acaba? Sosyal medyada rastlıyorum; İslam birliği kurmalı diyenler falan var. Türkiye İslamın lider ülkesi olmalıymış. Ateşle oynama şarkısı çok çalıyor ekranlarda bugünlerde. Aman ha…

Planlı bir islamafobi tuzağı kurmaya çalışıyorlar. Bu tuzağa düşmemeli. Tarih yazıyor ‘haçlı-islam’ çatışmasını. Bu çatışmadan kim kurtardı milletimizi? İyi düşünelim.

Atatürk kendisini halife yapmak isteyenlere niye karşı çıkmıştı? Koca Osmanlının batış sürecini binlerce kitabı okuya okuya iyi kavramıştı da ondan. Milletine de dünyada hakikî huzurun temini yolunda üzerimize düşeni yapmak için“ilme, sanata bağlılığı” mütemadiyen her türlü vasıta ve tedbirlerle geliştirmeyimillî ülkü göstermişti. Bu millî ülküye bağlı olmamız ve bu bağlılığı sürekli bütün dünyaya propaganda diliyle anlatmamız gerekmez mi?

 Bizim panislamizm yanlısı söylemler geliştirmekle işimiz olamaz. İyilikler dini İslamın dünyaca saygı duyulan Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Ahmet Yesev i…gibi büyük temsilcilerinin kökeni Bakara Süresi 84,85,165. Ayetleri olan felsefelerine göre hareket etmek, çatışma yerine barış kültürünü hayata geçirmek millî felsefemiz olmalıdır.

Bakanlarımızı konuşturmak istemeyenlerin kurduğu şiddet tuzağına sert söylemlerle tepki yerine daha yumuşak bir üslup geliştiremez miydik acaba? Onlara Nazi suçlamasıyla tepki göstermek barış dili değil ki apaçık çatışma dili! Bunun yerine kendilerine karanlık tarih yaşatan Naziler ve de İslâmı şiddet sarmalına dolayanlarla aynı duruma düştüklerini; bunun da barışa dolayısıylainsanlığa ihanet olacağını anlatma çabası içinde olmalıydık. Böyle bir açıklayıcı dil, bana göre daha etkili olurdu. Kurulan tuzağı bozardık.

Israrla söylüyorum: 84,85.ayetlerde kendinizden olmayanları dışlamayın, öldürmeyin; 165.ayette Allah’ı sever gibi kimseyi sevmeyin, yani tarikat önderlerine kapılmayın buyruklarına uyduğumuzu, inanç özgürlüğüne bağlılığımızı yanilaik olduğumuzuözel bir propaganda diliyle bütün dünyaya servis etmeliyiz.

Bizi Ortadoğu bataklığına sürüklemek istiyorlaraman dikkat!

YOL ARKADAŞLARIMA SORULARDEMOKRASİ LİDERLİĞİ REİS DESTANIFİTNE VİRÜSÜ HAKSIZLIKMUHARREM İNCEHALKIN VEKİLİ OLMAKHALKIN VEKİLİ OLMAKEĞİTİMİN ÖNEMİNE BİR BAKIŞDEİZM TARTIŞMASISTK FERYADIYazarın Tüm Yazıları