YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Uğur DEDE

KUDÜS (DÜN DÜNDÜR, BU GÜN DÜNDÜR) 2 -SON

Avusturyalı Yahudi Gazeteci Theodor Herzl tarafından 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkan Siyonizm, pek çok kaynakta Yahudiler için bağımsız bir devlet kurmayı amaçlayan bir ulus-devlet ideolojisi olarak nitelendirilmektedir. Herzl ve beraberindekiler ateisttiler. Yahudiliği bir inanç olarak değil, sadece bir ırk olarak görüyorlardı. Onlara göre Yahudiler, en üstün ırktı.Bu yüzden diğer ırklardan ayrı ve kendilerine ait topraklarda yaşamalıydılar. Herzl "Uganda Planı" adıyla tanınan projesine göre, önceleri Uganda'yı ideal vatan olarak düşünmüştü. Filistin'e ise daha sonra karar vermiş zira kutsal kitaplarının bu konuda vereceği azmi oldukça önemsenmiştir.

         Siyonistler, Filistin'de toprak elde edebilmek için önce Osmanlı Devleti nezdinde girişimlerde bulundular. Bütün dış borçları ödemeyi taahhüt ettiler! Ancak II. Abdülhamid Han müsaade etmedi. (Teodor Hertzl'in hatıratında  II. Abdülhamid Han’ın verdiği muhteşem cevabı bulabilirsiniz.) Osmanlıdan bir şey koparamayan Siyonistler bu kez, İngilizler ve diğer batılı ülkelerle işbirliğine gittiler. Batılı ülkeler Osmanlıyı zayıflatmak için Siyonistlerin kendilerine yanaşmalarını da iyi bir fırsat olarak değerlendirdiler. 1916 yılında Fransa, İngiltere ve Rusya arasında Sykes - Picot Anlaşması imzalandı. Topraklarımızın Fransa, İngiltere ve Rusya arasında paylaştırılmasını öngörüyordu. Filistin'le ilgili maddesinde de; "Diğer ortakların ve Mekke şerifinin muvafakati alındıktan sonra Rusya ile de istişare yapılarak bu bölgede uluslararası bir yönetim kurulsun."  Deniyordu.  Zamanın İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur Belfur'dan adını alan ünlü Belfur deklarasyonunda da şöyle deniyordu: "Haşmetli İngiliz kraliyet hükümeti, Filistin'de Yahudi halkı için milli bir devlet kurulmasını memnuniyetle karşılıyor. Bu gayeye ulaşmayı …" Bu deklarasyondan kısa bir süre sonra 1918 yılında İngilizler Filistin topraklarını işgal ettiler. İngilizlerin bu işgali gerçekleştirmeleri zamanın Mekke şerifi Şerif Hüseyin'in yardımıyla ( Osmanlıya ihaneti) oldu.

         1922'de Milletler Cemiyeti'nin kararıyla Filistin, İngiltere'nin himayesine verildi. O zamanki Milletler Cemiyeti bugünkü BM gibi sömürgeci ve işgalci güçlerin önünü açmak ve gerçekleştirilen gayri meşru işgalleri uluslararası alanda meşrulaştırmak amacıyla kullanılıyordu. Filistinli Müslümanlar İngiliz işgal yönetimine ve Yahudi göçüne karşı değişik zamanlarda çeşitli mücadeleler verdiler, zaman zaman ayaklanmalar oldu.  27 Şubat 1920 tarihinde 40 bin kişi Mescidi Aksa'da gösteri düzenledi. 8 Mart 1920 tarihinde ilk silahlı çatışma meydana geldi. Kudüs'te çatışmalar oldu. İsrail’in  kuruluşu BM tarafından 1948'de resmen onaylandı. Siyonist işgal devleti kurulduğunda Yahudi göçmenlerin sahip oldukları arazi 2 milyon dönümdü. Yani tüm Filistin'in % 7'sine tekabül ediyordu. Bu arada ayrıca belirtmek gerekirse; Yahudilerin, Filistin topraklarına büyük akını 1933-45 arasında geçen 12 yıllık süre içindedir. Bu yüzden bazı tarihçiler Hitler'in Siyonist örgütlerle işbirliği yaptığını ileri sürmüşlerdir. Hitler'in en yakın çevresindeki isimlerin Yahudi olduğu düşünüldüğünde iddianın çok da basite alınmaması gerektiği anlaşılır.

         İşgalciler 1967'de işgal altında tuttukları alanı genişletme amaçlı bir savaş başlattılar. Mısır'ın kontrolünde olan Gazze, Ürdün'ün kontrolünde olan Doğu Kudüs veBatı Yaka işgalcilere teslim edildi. Ayrıca Suriye'nin Golan Tepeleri ve Mısır'ın Sina yarımadası da işgalcilerin eline geçti.Filistin'de gerek İngiliz işgaline, gerekse Siyonist işgale karşı sürekli mücadele verilmiştir.Örgütlü direnişin tek çatı altında toplanması için 1965'te Filistin Kurtuluş Teşkilatı  (FKÖ) adı altında bir teşkilat oluşturuldu. Daha önce bu örgüte girmekte tereddüt eden ve kendisinin kurduğu el-Feth'in başkanlığını yapan Yaser Arafat kuruluşundan 2 yıl sonra bu örgütün liderliğine getirildi. (Mahmut Abbas Arafat sonrası lideridir) Filistin halkı 1987'de işgale karşı intifada adı verilen bir direniş başlattı. Bu direnişin öncülüğünü ise Hamas yaptı. Hamas, Müslüman Kardeşler Cemaatinin Filistin kanadının oluşturduğu hareket olup 1987 intifadasında bu isimle tanındı. Hamas'ın öne çıkması FKÖ' nün arka plana itilmesine sebep oldu. Bu durum karşısında işgalci devlet kendisini zorlayan şartlardan kurtulmak, FKÖ’ de yeniden öne çıkıp diplomatik alanda Filistin halkını temsil konumunda görünmek için masaya oturmayı kendi açılarından faydalı buldular. 1991'de Madrid süreci "Ortadoğu Barış" başlatıldı. 1993'te FKÖ tarafından desteklenen bir grupla işgal devleti arasında Oslo İlkeler Anlaşması adı verilen bir anlaşma imzalandı. 1994'te Kahire Anlaşması veya Gazze-Eriha Anlaşması adı verilen ilk uygulama anlaşması imzalandı. Sonrasında imzalanan anlaşmalar Filistin halkına toprak ve nüfus kaybetmekten başka bir şey kazandırmamıştır. Hatta ne 29 Eylül 2000 Aksa İntifadası “ 2. İntifada” ( Beyrut Kasabı olarak bilinen  ve  Cumhurbaşkanımızın Davos’da rezil ettiği Ariel Şaron'un Mescidi Aksa'da teşebbüsünde bulunması da Filistin halkındaki tepkinin aktif bir direnişe dönüşmesine Aksa İntifadasına sebep oldu ve 2005 de Mısır’da İsrail ve Filistin devleti arasında varılan barış anlaşmasıyla intifada sona erdi.) ne de İsrail'in abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırı sonrası intifada  ( 3. İntifada) buna mani olacaktır. Acı göz yaşı ve hüzün devam edecektir, çünkü tarih tekerrür ediyor. Dönüp bütün yazıyı yeniden okuyunca ne demek istediğimi daha net göreceksiniz.

Güzel günlere uyanın

Sağlıcakla kalın.

12 EYLÜLSİZ HANGİ KURDU BESLİYORSUNUZ?ÖZGÜL AĞIRLIĞIMIZ  TÜRKİYE ÇÖLDEKİ SU ABD İSE ÇÖLDEKİ ELMASTIRARAF’TAKİLERBEYAZ OĞLANIN ÜLKESİTANRI DEVLET ROLÜOHAL KALKTI, NE HAL OLACAK?ÖZGÜRLÜK, ADALET VE 15 TEMMUZGÜVENDE HİSSETMEK HAK MIDIR?Yazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
AĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUM
Osman KARA
Mustafa GENÇ
YALANCI DÜNYAYA  KONUP GÖÇEN BİR HAYIR ÇINARI…
Mustafa GENÇ
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Erdem EROL
PAPAZI BULMAK
Erdem EROL
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
2 DAKİKALIK MAÇ
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
İĞNELEME
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Taşkın'ın hakkını vermek lazım...
Selçuk KAYA
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Selamet ATLI
ISIRAN SAMSUNSPOR HEP KAZANIR
Selamet ATLI
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Ayhan HAMLI
ŞEHİT ASTSUBAYLARIZ…   
Ayhan HAMLI
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Şakir DEMİRCİ
YAKIŞIR AĞAMA MAKAM ARACI 1 MİLYON TL HEM DE SENDİKA BAŞKANI
Şakir DEMİRCİ
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Yetkin BULUT
ARAŞTIRMA
Yetkin BULUT
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Birol BİRCAN
15 Temmuz’u anlamak
Birol BİRCAN
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu