YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Osman KARA

SARIKAMIŞ YALAN VE YANLIŞLARI

Son derece iyi niyetlerle başlayan Sarıkamış anmaları giderek, bir taraftan siyasi bir şova diğer taraftan da yalan ve yanlışlarla bir tarih katliamına dönüşmeye başladı. Amerikan malı spor giysilerle ve devlet kesesinden Sarıkamış’a yapılan turistik ve siyasi geziler ya da Sarıkamış şartlarıyla hiç ilgisi olmayan Karadeniz coğrafyasında Atatürk evinden kent stadına düzenlenen yürüyüşler işin ciddiyetini sulandırdığı gibi aslı astarı olmayan şehit rakamları da tarihi şirazesinden çıkartmaktadır.

Türk tarihi, özellikle de 1912’deki Balkan Harbi ile başlayıp 1922’deki Büyük Taarruzla son bulan on yıllık dönemi hiçbir istismara da, hiçbir yalan ve yanlışa da feda edilemeyecek kadar önemli bir süreçtir. Tarifsiz acılar ve bir o kadar da tarifsiz sevinçlerle doludur o tarih, Avrupa’da kaybedilen vatanın acısı ile Asya’da kurtarılan son vatan parçasının sevinci her Türk’ün yüreğinde yan yana yaşar.

Sarıkamış sonuçları itibariyle bir büyük acı ama safhaları, özellikle de asker ve zabitanın kahramanlıkları itibariyle de bir büyük iftihar vesilesidir. Bu acıyı da bu gururu da yalanlara ve yanlışlara kurban etmek kimsenin hakkı da haddi de değildir.

Sarıkamış’ta “90 bin askerin bir kurşun atmadan donarak öldüğü” iki kere yalandır. Hem 90 bin rakamı yalandır hem de askerimizin bir kurşun atmadan öldüğü yalandır. Kaybımız hakkındaki rakamlar tartışmalıdır ama artık hemen herkes 90bin rakamının büyük bir yalan ya da biraz daha hafif bir ifadeyle söyleyelim bir büyük yanlış olduğunda hemfikirdir. Şehit sayımız konusundaki rakamlar 23 binle 40 bin arasında değişmektedir. 40 binden sonraki her rakam abartılıdır, tartışmalıdır ve büyük ölçüde gerçek dışıdır. Cephede vuruşarak ya da donarak şehit olan askerler dışında cephe gerisinde hastalıktan ölenler vardır ve o rakam da net olmamakla birlikte oldukça yüksektir. Bir de asker kaçakları vardır ki belki elimizde yeterli veri olmadığından belki de gururumuzun incitmesinden olsa gerek bundan hiç söz etmeyiz.

Sayıdaki abartıyı bir kenara bırakırsak asıl yalan ya da yanlış bizim Sarıkamış’ta bir hayal peşinde koşarak bir sonu belirsiz maceraya atıldığımız ve o macerada askerlerimizin tek kurşun atmadan donarak öldükleri yalanıdır. Sarıkamış harekâtı öncelikle bir yurt savunmasıdır. Kendi topraklarımızı ya saldırarak işgalci kuvvetlerden temizleyecektik ya da yerimizde kalarak onların hazırlıklarını tamamladıktan sonra bizi olduğumuz yerden de geriye atmalarını bekleyecektir. Türk Genelkurmayı doğrusunu yapmış, düşmana onun en hazırlıksız olduğu anda saldırmış ve oldukça iyi sonuçlar da almış, Rusları birçok cephede bozguna uğratmış, geriye atmıştır. Kesin zafere ramak kalan anlar olmuştur ama ne yazık ki, ister ikmal, ister komuta yetersizlikleri ya da hatalarından olsun hedefe ulaşılamamıştır. Sonuca üzülmemek, acılarla kahrolmamak mümkün değil ama utanmak asla söz konusu olmaz, olamaz. Yenilgidir ama utanç değildir, yenilgidir ama aynı zamanda bir destandır.

Bir de şu “tek kurşun atmadan donma” yalanı ya da yanlışı var. Cumhurbaşkanı da açıkladı bu savaşta Rusların kaybı 32 bin. Bu rakam aynı zamanda Türk Genelkurmayı’nın efsane başkanı Mareşal Fevzi Çakmak tarafından da verilen rakamdır. Rus kaynakları da bu sayıyı verir. Bizim asker “bir kurşun sıkmadan dondu” da bu 32 bin kişiyi kim öldürdü? Sormak gerekmez mi?

Sarıkamış Harekâtının hem planlamasını hem de uygulamasını kurmayların incelemesi, eleştirmesi ve yarınlar için dersler çıkartması sadece hakları değil aynı zamanda görevleridir de. Sadece uzmanların değil her vatandaşın da hakkıdır ama insaf dâhilinde ama kulaktan dolma bilgilerle değil, hiç olmazsa bir iki kitap okuyarak, öğrenerek ve bilerek. Bir de insafı elde bırakmadan, kendi tarihine sövüp saymadan, siyasi hırslarla karalamadan ve de siyasi şovlarla istismar etmeden.

Bu yazıyı şimdilik kaydıyla ve Nevzat Köseoğlu’nun Ziya Nur Aksın’dan naklettiği şu satırlarla noktalıyorum: “Koskoca bir ordu, her türlü meşakkate, yokluğa ve soğuğa karşı fevkalade bir tahammülle, göz yaşartacak feragat numuneleri, insanı titretecek bir hareket kabiliyeti gösterirken, bunu Enver’in güzel yüzüne âşık olduğu için yapmamıştır. Bu büyük gayret ve hamiyeti, en mukaddes varlığının, dininin emri, İslam’ın, esir kardeşlerinin kurtulması gibi büyük ümitler için göstermiştir.”

Hepsi nurlar içinde yatsın…

HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?Af hayırlı olsunKeşke görmeseydimAĞLAMAK GÜZELDİR DEDİ DOSTUMGeliyoruzSİYASET VE KADERİZLEMEYE DEVAM EDİNİZ LÜTFENŞEHİTLER DİYARI SAMSUNNASIL ANLATILIR Kİ?HABERİMİZ VARYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
HALA BİRBİRİMİZİ Mİ YİYECEĞİZ?
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
ATAKUM YOKSA... 
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
SAMSUNSPOR SERİYE DEVAM ETTİ
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kenan ÖZTÜRK
Samsun Hemofili Çalıştayından
Kenan ÖZTÜRK
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu