YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu

TAŞERON(ALT İŞVEREN) DÜZENLEMESİ HAKKINDA DEĞERLENDİRMELER (V)

İşçinin kadroya geçebilmesi için yapılacak sınav ya da sınavlarda başarılı olması gerektiği kabul edilmiştir. Bu konuda çıkarılan tebliğe göre sınav 1) yalnızca yazılı, 2) yalnızca sözlü, 3) yalnızca uygulamalı, 4) yazılı ve sözlü, 5) sözlü ve uygulamalı şekillerde yapılabilecektir. Birincisi KHK’ya göre “sözlü ve uygulamalı” sınavın birlikte yapılması olanaklı değil iken tebliğ ile bu şekilde sınav yapılması kabul edilmiştir. Hukukun temel bir kaidesi olarak alt metinler üst metne muhalif düzenlemeler barındıramaz. Bu bakımdan KHK’da kabul edilmeyen usulün tebliğ ile kabulü hukuka aykırıdır. Öte yandan sınav yeri, günü ve saati işçilere tebligatla bildirilmeyecek, kurumların internet sitesinden yayımlanacaktır. Bu durumda işçilerin sınavdan haberdar olmamak suretiyle kadroya geçiş imkanını kaybetmeleri olanaklıdır.

 

Ayrıca belirtmek gerekir ki Türkiye’nin sınav sicil ve bakiyesi kötüdür. Geçmişte pek çok kurum sınavı ile ilgili şaibeli durumların olduğu hala hafızalarda tazedir. Hal böyle iken objektif bir sınav sistemi kabul edilmemiştir. Objektif temelli sınav paradigması ile hareket etmek yerine kişisel değerlendirmelerin hakim olacağı bir sınav modelinin tercihi akla soru işaretleri getirmektedir. İlave olarak sınava tabi tutulan kişiler zaten yıllardan beri aynı işi yapmaktadırlar. Şimdi sınava tabi tutmak suretiyle işçileri “oksijen çadırına” ihtiyaç duyar hale getirmek makul olmayacaktır. Zira başarısız sayılma durumunda işçinin kadroya geçiş imkanı ortadan kalkacaktır. Örneğin sınavda sınavı yapan kurum temsilcilerinin siyasal anlamda yakınına iltimas geçmeyeceğine veya kişisel husumeti olana karşı adil davranacağına yönelik bir garantör bulunmamaktadır. Bu anlamda somut adımların atılması zaruridir.

 

 

Yeni düzenleme ile işçilerin mevcut hak ve ücretleri ile kadroya geçirileceğini kabul etmektedir. Şu durumda kadroya geçirilecek işçilerin, mevcut kadrolu işçiler ile olan ücret farkları kapatılmayacaktır. Getirilen düzenlemenin OHAL KHK’sı ile yapılmış olması sebebiyle Anayasa Mahkemesi önüne de götürülemeyecektir. Netice itibariyle KHK ile getirilen düzenleme taşeron sistemini ortadan kaldırmadığı gibi iki farklı taşeron sistemini hukuk sistemine armağan(!) etmiş olmaktadır.Hukukta gaye ittihat ve tevhittir. Bu nedenle “alın teri” karşılığı olarak elde edilen kazanç arasında işin niteliğinde bir farklılık yoksa ücrette de müsavat(denklik) olmalıdır. Eşit iş olmasına rağmen taşeron düzenlemesi kapsamına alınmayan taşeron işçilerine ayrı, kadroya geçirilen işçilere ayrı, halihazırda kadroda olan işçilere ayrı ücret politikası ortadan kaldırılmalıdır. Kamu menfaati açısından bu erekle(amaç) hareket edilmesi müşterek faydanın maksimize edilmesi açısından elzemdir.

 

KHK’ya göre taşeron işçilerin çalıştıkları kurum ya da kuruluştaki kadrolu işçilerin toplu iş sözleşmesinden yararlanması mümkün değildir. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kadro kapsamına alınacak taşeron işyerleri, ayrı bir işyeri sayılacak ve bu nedenle kadroya alınacak taşeron işçiler, kadrolu işçilerin toplu iş sözleşmesinden ve buradaki imkanlardan yararlanamayacaktır. Bu işyerleri için ayrı toplu iş sözleşmesi yapılacaktır. 

 

5 köşe yazısından oluşan yazı dizisi bu yazıyla sona ermektedir. Ezcümle taşeron düzenlemesi ile ilgili durum; her kafadan farklı bir ses çıkmasına bağlı yoğun bir bilgi kirliliğinden, buna bağlı olarak işçilerde egemen olan duygu da büyük bir endişeden ibarettir. Bu çerçevede hukuki güvenlik ilkesine koşut şekilde hakların zayi olmasına mani yapının hayata geçirilmesi temel arzumuzdur.

 

Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?Turizm ve "4 Mevsim Samsun"FAİL-İ MEŞHURKURBİYETE VESİLE KURBANBİR ÇOCUK, BİR KADIN, BİR ÜLKEBİR MÜSLÜMANLIK TURNUSOLU: KREDİ FAİZLERİ''Rahmetli'' Stephen Hawking ve 'İnsani Çürümüşlük Endeksindeki' YerimizİNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACIUFAK TEFEK HUKUKSUZLUKLARDUA VAKTİYazarın Tüm Yazıları
Yazarlar
Osman KARA
OSMAN AĞALAR OLMASAYDI
Osman KARA
Mustafa GENÇ
HANGİ VİZYONLA NEREYE YOLCULUK?
Mustafa GENÇ
Erdem EROL
UCUZ BENZİN
Erdem EROL
Kadir GÜRKAN
İKLİM
Kadir GÜRKAN
Av. Dr. Cengizhan Hatipoğlu
Velayet Kararında Çocuğun Söz Hakkı Var Mı?
Av Dr Cengizhan Hatipoğlu
Metin ATLI
SAMSUNSPOR RAKİP TANIMIYOR
Metin ATLI
Tevfik DEMİR
BU BİRLİK BOZULMADIKÇA !
Tevfik DEMİR
Şenol Yücedağ
EYLÜL ENFLASYONU NE DİYOR?
Şenol Yücedağ
Ceyhun DONBAY
SERİDE TAM GAZ
Ceyhun DONBAY
Mert Can Coşkuner
Konuşmalarınızı dinleyen yeni android zararlısı
Mert Can Coşkuner
Nami Cem İYİGÜN
HEM ZAMANLARIN EN İYİSİ, HEM ZAMANLARIN EN KÖTÜSÜ
Nami Cem İYİGÜN
Kenan ERZURUMLU
Öfkeli bir "Merhaba" derken!
Kenan ERZURUMLU
Kenan ÖZTÜRK
Löseminin arka yüzü
Kenan ÖZTÜRK
Prof. Dr. Yücel TANYERİ
ÇİTLEMEK
Prof Dr Yücel TANYERİ
Selçuk KAYA
Durdurulamaz
Selçuk KAYA
Selamet ATLI
ELEŞTİRİ YOK ÖNÜMÜZE BAKALIM
Selamet ATLI
Ayhan HAMLI
ASTSUBAYLIK ONURLU BİR MESLEKTİR…
Ayhan HAMLI
Hikmet KURADA
SİNOP’TAN YAZI-YORUM
Hikmet KURADA
Birol BİRCAN
  Bafra Tarımı üzerine…
Birol BİRCAN
Yetkin BULUT
ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Yetkin BULUT
İbrahim TELLİOĞLU
AMİSOS SAMSUN MU?
İbrahim TELLİOĞLU
Burhan UYAN
GELECEKTE VAR MIYIZ?
Burhan UYAN
M. Halistin KUKUL
EĞİTİMDE KALİTE
M Halistin KUKUL
Şakir DEMİRCİ
SEÇİMDE "BİZ" KAZANINCA "BEN"
Şakir DEMİRCİ
Kürşad GÜNDOĞDU
Davası olmayanın sevdası olmaz
Kürşad GÜNDOĞDU
Erdal AĞAR
Türkiye’nin Yeni Üniversitelere İhtiyacı Var mı?
Erdal AĞAR
Hasan Cem KESKİN
Anlatılmaz bir heyecan
Hasan Cem KESKİN
Salim YILDIZ
Kral atar Samsun coşar
Salim YILDIZ
Ömer PAMUK
AZİM VE İRADE SAYESİNDE...
Ömer PAMUK
Akın ÜNER
SAMSUN İÇİN YAPICI BİR ÖNERİ...
Akın ÜNER
Fulya ZORLU
Duygularımızı Tanımak
Fulya ZORLU
Gül TURAN
DÖNÜP DE GÖREMEMEK
Gül TURAN
Turgay SAAT
Herkese merhaba...
Turgay SAAT
Ersin ERGE
O ŞARKI NEREDEN ÇIKTI DERKEN
Ersin ERGE
Kerem GÜREL
Meşhuriyet Çağının Kayan Yıldızları
Kerem GÜREL
Alpaslan ÇEPNİ
BiREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ
Alpaslan ÇEPNİ
Zati ÜRER
VATAN İÇİN
Zati ÜRER
Uğur DEDE
12 EYLÜL
Uğur DEDE
Vehbi TEZCAN
Müzik sizi yalandan, sahtelikten kurtarır...
Vehbi TEZCAN
Serdar ÖLMEZ
BİR ÖMRÜ BİRLİKTE ARAYALIM!
Serdar ÖLMEZ
Osman ECEVİT
DÜNYA EĞEMENLİĞİ
Osman ECEVİT
Cevahir KUL
ARTIK GELECEĞE UMUTLA BAKMAK, O GELECEĞİ YAŞAMAK İSTİYORUM...
Cevahir KUL
Şerafettin Özışık
CEP HASTALIĞI
Şerafettin Özışık
Ahmet HAYVALI
DEFTER BEYAN SİSTEMİ ve SONUÇLARI…
Ahmet HAYVALI
İlker Mutlu
Samsun’a Dönüş
İlker Mutlu